Uzun Covid, enfeksiyondan sonra bir yıldan fazla süren yedi semptom

Sevvimli

New member
Missouri Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, enfeksiyondan sonra bir yıla kadar sürebilen yedi uzun Covid semptomu olduğunu keşfettiler.

İle ilgili Ilaria Minucci Yayınlanan 1 Şubat 2023


yedi semptomu vardır uzun Kovid enfeksiyondan bir yıl sonra bile ortaya çıkmaya devam edebilir.Bu, binlerce tıbbi kaydı inceledikten sonra Missouri Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Uzun Covid, enfeksiyondan sonra bir yıldan fazla süren yedi semptom


Missouri Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, uzun süredir devam eden Covid hakkında beklenmedik bir keşifte bulundu. Uzmanlara göre, koronavirüs ile enfekte olan ve hastalığın uzun süreli etkilerinden muzdarip olanlar, enfeksiyondan sonra bir yıla kadar devam edebilen sadece yedi semptom geliştirebilir.


Hakkında spesifik semptomlar hızlı kalp atışı, saç dökülmesi, yorgunluk, göğüs ağrısı, nefes darlığı, eklem ağrısı ve obezite şeklinde özetlenmiştir.

Keşif, analizin ardından ortaya çıktı elektronik sağlık kayıtları tıbbi araştırma amacıyla derlenmiş anonim bilgiler içeren. Toplamda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 122 sağlık hizmeti ortamındaki 52.461 hastanın verileri analiz edildi. Bu şekilde, araştırmacılar eskisini izole etti. Uzun Covid’in en yaygın 47 semptomu solunum yollarını etkileyen diğer enfeksiyonlarla da ilişkilidir.Özellikle bunlar, üç farklı alt gruba ait diğer kişilerde de bulunan belirtilerdir:

  • COVID-19 teşhisi konan ancak grip veya zatürree gibi yaygın viral solunum yolu enfeksiyonları olmayan kişiler
  • Yaygın viral solunum yolu enfeksiyonu olan ancak COVID-19’u olmayan kişiler
  • COVID-19 veya diğer yaygın viral solunum yolu enfeksiyonları olmayan kişiler.
Bağışıklık sistemi ve beyin üzerindeki sonuçlar


MU müdürü, “Daha önce diğer araştırmalar tarafından bildirilen çok sayıda uzun süreli Covid semptomlarına rağmen, özellikle Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 enfeksiyonu ile ilgili yalnızca birkaç semptom bulduk.” Veri Bilimi ve Bilişim Enstitüsü, Chi Ren Shyu.“Verilere bakmadan önce, özellikle uzun Kovid ile ilişkili çok sayıda semptom bulacağımızı düşünmüştüm ama durum bu değildi.”

Shyu şunları da belirtti: “Artık araştırmacılar, aralarında yeni bağlantılar oluşturarak SARS-CoV-2’nin nasıl mutasyona uğrayabileceğini veya gelişebileceğini daha iyi anlayabilecekler. belki daha önce bilmiyorduk. İleriye dönük olarak, bu uzun vadeli sağlık koşullarına sahip olabilecek hasta alt gruplarını hızlı bir şekilde tespit etmek için elektronik sağlık kayıtlarını kullanabiliriz.”Çalışma hakkında, MU Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü ve araştırmanın ortak yazarı Adnan Kureyşielde edilen sonuçların, araştırmacıların virüsün bağışıklık sistemi veya beyin üzerindeki etkisi gibi Kovid’in diğer yönlerini de incelemesine olanak sağlayabileceğini vurguladı.

Qureshi, “Hayatta kalanlarda hala bazen engelleyici ve işe ya da günlük yaşam aktivitelerine dönmelerini engelleyen semptomlar var” dedi. “Bunun nedeni Covid-19 enfeksiyonunun hala aktif olması değil, uzun vadeli sonuçlarveya aylarca hatta yıllarca sürebilen post-Covid sendromu şeklinde sekeller. Araştırmamız, Covid-19’a özgü uzun vadeli sekelleri tespit edebildi ve post-Covid sendromunu diğer post-viral sendromlardan ayırdı.”
 
Üst