nedir, nasıl kasılır ve ne kadar tehlikelidir

Sevvimli

New member
ABD’de beyin yiyen yeni bir amip enfeksiyonu tescillendi: hastalık nasıl tedavi ediliyor ve belirtileri neler?
İle ilgili Ilaria Minucci Yayınlanan 8 Ağustos 2023
yeni bir vaka Naegleria fowleri enfeksiyonudaha iyi bilinen beyin yiyen amip, Amerika Birleşik Devletleri’nde teşhis edildi. Hastalık nedir, nasıl bulaşır ve ne kadar tehlikelidir?

Beyin yiyen amip enfeksiyonu: nedir ve nasıl kasılır


Georgia, Dearing yakınlarındaki bir gölde yüzerken patojene yakalanan 17 yaşındaki bir kızın ölümünden kısa bir süre sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir beyin yiyen amip enfeksiyonu vakası bildirildi. Naegleria fowleri, birincil amipli meningoensefalit (PAM) veya naegleriazis olarak bilinen nadir ve riskli bir hastalıktan sorumlu tek hücreli bir mikroorganizmadır. Vakaların yaklaşık %90’ında öldürücü bir patolojidir.

Tek hücreli mikroorganizma – bir protist – tatlı suda yaygındır ve örneğin yaz aylarında göller ve göletler gibi çok sıcak ve sakin suları tercih eder. düzenli olarak klor uygulanan yüzme havuzları risk altında değildir.

Yaklaşık yirmi mikrometrelik bir çapa sahip olan amip, esas olarak çamurlu alt katmanda birikir ve 46°C’lik sıcaklıklara sorunsuz bir şekilde dayanabilir. Koşullar elverişsiz hale gelirse, protist dönüşebilir iki kamçılı form ve suda özgürce yüzerek hayatta kalmak için daha iyi bir habitat arayışına girin. Bu aşamada, amip insanlar için son derece tehlikeli hale gelir.

ne kadar tehlikeli


Bulaşıcılığa gelince, iki kamçılı formdaki beyin yiyen amip, yüzerken veya su altında burundan kafasını sokarken insan organizmasına yerleşebilir. Tek hücreli mikroorganizma, burun boşluklarına girdikten sonra koku alma mukozasını kirletebilir ve koku alma ampulleri yoluyla beyne ulaşan koku alma sinirine tırmanabilir.

Beyne ulaşan amip, PAM veya naegleriazisi tetikleyebilir. Merkezi sinir sistemi dokularında iltihaplanma ve hasar ile karakterize bir enfeksiyondur.

Kuzey Karolina Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (NCDHHS), enfeksiyon riskini azaltmak için insanlara kontamine olabilecek ılık tatlı suda banyo yaparken göl ve gölet diplerini rahatsız etmemelerini tavsiye etti. Ayrıca, çok yüksek sıcaklıktaki suya burnunuzu kapatmadan başınızı suya sokmanız kesinlikle önerilmez.

ABD’de her yıl 8’e kadar beyin yiyen amip enfeksiyonu vakası kaydediliyor.

Hastalık nasıl anlaşılır ve tedavisi nedir?


‘de belirtildiği gibi MSD KılavuzlarıBirincil amipli meningoensefalit ile enfekte olan kişilerde “koku veya tat alma bozuklukları, baş ağrısı, boyun sertliği, mide bulantısı ve kusma” gelişebilir ve altta yatan koşullar hızla “kafa karışıklığı ve ölüme” doğru ilerler. Hastalarda halüsinasyonlar ve nöbetler de görülebilir.

Bozukluk, beyin omurilik sıvısı veya beyin omurilik sıvısını inceleyen bir beyin biyopsisi ve lomber ponksiyon yoluyla teşhis edilir.

Enfeksiyona eşlik eden yüksek ölüm oranı göz önüne alındığında, MSD Kılavuzları “primer amipli meningoensefalit için en iyi tedaviyi oluşturmanın zor olduğunu” bildirmektedir. Genellikle tıbbi personel, hastaları antibiyotikler ve antifungaller dahil olmak üzere bir ilaç karışımı ile tedavi eder.
 
Üst