Manikür için UV lambaları kanserojen etkilere sahiptir

Sevvimli

New member
Jel cilalı manikürler için UV lambalarının kanserojen etkileri olabilir: yeni bir çalışma alarm verdi.

İle ilgili Mark Della Corte Yayınlanan 1 Şubat 2023


benUV lambaları jel cilalı manikür için kanserojen etkileri olacaktır.Alarm, Nature Communications’da yayınlanan San Diego Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma tarafından verilmektedir. Söz konusu çalışmada jel manikür bakımı için kullanılan UV oje kurutma cihazlarının etkileri araştırılmıştır. Çalışma ayrıca insan hücrelerini, özellikle üç hücre hattını da içeriyordu: insan sünnet derisi fibroblastları, deri keratinositleri ve embriyonik fibroblastlar. Sonuçlar endişe verici: 20 dakikalık bir seansta UvA ışığına maruz kalmak, maruz kalan hücrelerin %20 ila 30’unun ölmesine neden oldu.


20 dakikalık üç seans, yüzde 65 ila 70 hücre ölümüyle sonuçlandı.

Franco RongiolettiIRCCS San Raffaele Hastanesi Klinik Dermatoloji Birimi başkanı ve Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi’nde tam profesör olan Dr. . Bu yüksek enerjili UVB’ler arasında başlıca cilt tümörlerinin gelişmesinden sorumlu olan üç tür UV ışını olduğunu açıkladı.Ancak UV ışınlarının da cildin kendisinde D vitamini üretimi gibi olumlu etkileri olduğunu sözlerine ekledi.

Tehlikeli UV lambaları? in vitro araştırmanın sınırı


Fatto gazetesine röportaj veren Franco Rongioletti, in vitro yürütülen araştırmanın sınırlarını açıkladı. Özetle, yapılan çalışmalarda yetiştirilen hücreler, bir organizmanın içindeki karşılık gelen canlılardan farklıdır. Bu nedenle, “in vitro araştırmalardan elde edilen sonuçları canlı organizmalarda gerçekte olanlarla doğrudan uygularken dikkatli olmalıyız”.

Şezlonglar kansere katkıda bulunur mu?
Manikür bir yana, Rongioletti şezlongların etkili tehlikesinden bahsetti. Avrupa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri Her yıl 450.000’den fazla cilt kanseri vakası ve her yıl 10.000’den fazla melanom vakası. “Ancak,” diye ekledi uzman, güzel bir bronzluk arzusuyla gelen görüntü kültü, pek çok insanı yıl boyunca aşırı ve sürekli güneş ışınlarına maruz kalmanın yanı sıra bronzlaşmak için lambalar ve şezlonglar kullanmaya da itiyor” diye ekledi.

UvA ışını ekipmanı: gerçeklerin gerçeği
Makalenin ana konusu, yani UvA ışını ekipmanının cilt tümörlerinin yayılmasıyla ilgili etkili tehlikesi hakkında Rongioletti, son çalışmanın bazı endişeler yarattığını kabul etti, ancak aynı zamanda şu da doğru: In vitro laboratuvar araştırması olduğu için kanserojen riski düşüktür. Geri kalanının etkili bir şekilde maruz kalması, “tırnağa uygulanan ve UV ışınlarının etkisi altında tırnak plağına sabitlenen ve sertleşen jel ile ilgili olarak” çok birkaç dakika sürer.
 
Üst