Frengiden muzdarip yenidoğan patlaması: ABD’de sağlık uyarısı

Sevvimli

New member
ABD’de yeni doğan bebeklerde konjenital sifiliz vakalarındaki endişe verici artış uzmanları endişelendiriyor

İle ilgili Priscilla Lucifora Yayınlanan 13 Şubat 2023


Covid-19 ile ilgisi olmayan bir sağlık acil durumu tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Amerika Birleşik Devletlerive uzmanlar, yeni doğanların sağlığını riske attığı için bunu özellikle endişe verici buluyor.Bu, yenidoğanlar arasında konjenital sifiliz vakalarında büyük bir artıştır.

ABD, yenidoğanlarda frengi, ayrıntılar


En büyük patlama ve dolayısıyla en endişe verici olanı, ABD’de yaşanıyor. Mississippison beş yılda yüzde 900’lük bir artış kaydedildi. Ancak ABD’nin geri kalanında vakalar 2017’den beri üç katına çıktı. Bu doğuştan frenginin ortadan kaldırıldığı sanılıyordu ama durum böyle değil: bebekler hasta doğar.


Hastalık anneden taşıdığı çocuğa bulaşır, eğer hastalık yenidoğanda hemen tanımlanmazsa ölümcül olabilir, doğmamış çocuğun organlarına, sinir sistemine, görme ve işitmeye zarar verebilir.

ABD, acil sağlık durumu: uzman görüşü


Thomas Dobbstıp direktörü, “Doktorlar kesinlikle dehşete düştü, yetersiz doğum öncesi bakım frengili yenidoğanlar için önde gelen sağlık risk faktörüdür” dedi ve ardından şunları ekledi: “ABD’deki mevcut halk sağlığı finansman sistemi, eski ve yeni tehditlere karşı savunmasız sağlık için.Halk sağlığı için mutlaka daha fazla paraya ihtiyacımız yok. Akıllıca harcamamız gerekiyor.”
 
Üst