Enterovirüs E-11 yenidoğanları etkiliyor: WHO uyarısı

Sevvimli

New member
DSÖ, Enterovirüs E-11 enfeksiyonu vakalarındaki artışa ilişkin endişelerini açıkça dile getirdi
İle ilgili Erika Malandra Yayınlanan 5 Eylül 2023
Son zamanlarda DSÖ, yenidoğanlarda Enterovirüs E-11 enfeksiyonlarının “insidansı ve şiddetinde önemli bir artış” olduğunu bildirdi. Özellikle dikkatler, DSÖ tarafından bildirildiği üzere, vakalarda “olağandışı” bir artışın gözlemlendiği, hastaların “hızla kötüleştiği” ve etkilenen çocuklar arasında yüksek ölüm oranının görüldüğü Fransa’daki duruma odaklandı.

Çocuklarda enterovirüs: Fransa’da vakalarda artış


Vakalarda “anormal” bir artışın belgelendiği Fransa’daki duruma özellikle dikkat edildi. DSÖ, bu durumun hastaların, özellikle etkilenen çocukların sağlığının yüksek ölüm oranıyla bağlantılı olarak hızlı bir şekilde bozulmasından kaynaklandığının altını çizmiştir.

Çocuklarda Enterovirüsler: Matteo Bassetti ile röportaj


Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Matteo Bassetti’nin news.virgilio.it web sitesindeki bir röportajda açıkladığı gibi, Fransa’daki yedi kurban yeni doğmuş, özellikle de prematüre, yani beklenen süreden önce doğmuş bebekler. Bu tür küçük yenidoğanların savunmasızlığı, kendilerini enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde savunamamalarında yatmaktadır; yetişkinlerde ise bu enfeksiyonlar sorunlara neden olabilir, ancak daha olgun bir bağışıklık sistemi sayesinde genellikle bu şiddete ulaşmazlar. Ancak tüm viral formlar gibi insan sağlığı açısından riskler taşıdığı için dikkatin yüksek tutulması gerekiyor.

“Elbette çok dikkat edilmeli Hijyen standartları el yıkamadan başlıyor. Bu herkes için geçerlidir, ancak her şeyden önce, belirtildiği gibi daha kırılgan olan yeni doğanlarla uğraşmak zorunda olanlar için geçerlidir”, diye belirtti Matteo Bassetti, haber sitesi.virgilio.it ile yaptığı röportajda.
 
Üst