dünyada en yaygın

Sevvimli

New member
Covid’in yeni varyantı Eris, İtalya’da yayılıyor ve şimdiden dünyada en yaygın olanı.
İle ilgili Clare Nava Yayınlanan 9 Ağustos 2023
Orada Covid’in yeni Eris varyantı İtalya’ya geldi ve dünyada en yaygın ikinci oldu. Bu varyantın özelliklerini ve semptomlarını birlikte bulalım.

İtalya’daki Covid, Eris varyantı: dünyada en yaygın olanı


Orada yeni Eris varyantı Kovid İtalya’da ve şu anda dünyada en yaygın ikinci. Uzmanlar, 2003 yılında keşfedilen ve güneş sistemimizde bilinen en büyük gezegenlerden biri olan ve antik Yunan anlaşmazlık tanrıçasının onuruna verilen cüce gezegenden sonra Eris adını vermeye karar verdiler. Dikkat çekmek her şeyden önce alt değişken Örn.5.1, Covid vakalarının %11,8’ini temsil ettiği Birleşik Krallık’ta ve aynı zamanda ABD’de artıyor. “Pek çok yerde önemli ölçüde arttığı için Örn.5.1 hakkında oldukça fazla konuşacağız gibi görünüyor. İletişim kolaylığı için Örn.5.1 için ‘Eris’ takma adını kullanacağız.” o ilan etti Ryan GregoryTwitter’da varyantlar cephesindeki en aktif bilim adamlarından biri olan Guelph Üniversitesi (Ontario) Biyoloji Bölümü’nde profesör. “İsminin Eris olarak değiştirilmiş olması, kendi başına bir dalgalanma yaratmasını beklediğimiz anlamına gelmiyor.diye ekledi, zaten özel gözetim altında olduğuna dikkat çekerek.

İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, en son varyant Kovid o değil “daha tehlikeli“diğerlerinden,”DSÖ tarafından kanıtlandığı gibi artan yaygınlık göstermesine rağmen, analizler bize Omicron’un diğer varyantlarından daha düşük virülansa sahip olduğunu söylüyor.“. EG.5’i araştıran ilk uluslararası araştırmalardan biri olan araştırma, Sassari Üniversitesi’nden Fabio Scarpa’nın imzasını taşıyor; Roma Sapienza Üniversitesi’nden Stefano Pascarella ve Roma Bio-Medico Kampüsü Tıp ve Cerrahi Fakültesi Tıbbi İstatistik ve Epidemiyoloji Birimi başkanı Massimo Ciccozzi.

İtalya’da Covid, Eris varyantı: belirtiler


Zoe Sağlık Çalışmasından elde edilen son verilere göre, içinden geçtiğim proje Covid’in klinik belirtileriEris varyantının en yaygın semptomları, sıklık değişse de Omicron’un en son varyantları için bildirilenlere benzer.

En yaygın semptomlar Ben:


 • Boğaz ağrısı;

  • Burun akıntısı;

  • Burun tıkanıklığı;

  • Kuru öksürük;

  • Yağlı öksürük;

  • Boğuk ses;

  • Hapşırma;

  • baş ağrısı;

  • Kas ve eklem ağrıları;

  • Koku duyusunda değişiklikler.

   Semptomlar arasında, giderek daha nadir görülen bir enfeksiyon belirtisi olan ateş, nefes darlığı ve koku kaybı yer almıyor.
 
Üst