Batı Nil vakaları İtalya’da artıyor

Sevvimli

New member
Yüksek sıcaklıklar ve nemli ısı, virüsün ana vektörü olan sivrisineklerin çoğalmasına neden olur.
İle ilgili Nicholas Theophilus Yayınlanan 18 Ağustos 2023
Mayıs 2023’ün başından beri İtalya’da kayıtlılar. 94 vaka tarafından enfekte olan Batı Nil Virüsü (Wnv). ölümler oldu 4. Bir hafta içinde enfeksiyon sayısı neredeyse ikiye katlandı.

Batı Nil vakaları İtalya’da artıyor


Sadece bir haftadaki zirve endişe kaynağı. İtalya’da Mayıs’tan bugüne bildirilen 94 Batı Nil vakasından 39’u (yaklaşık üçte biri) yalnızca 11-17 Ağustos tarihleri arasında geçen hafta kaydedildi. 10 Ağustos tarihli bir önceki bültende Mayıs başından bu tarihe kadar rakamlar 55’te durmuştu.

Bu arada Lombardiya’da 2 kişi öldü (70 yaşında bir adam dahil), Borgolavezzaro’da (Piedmont) 82 yaşında bir emekli öldü ve Emilia-Romagna’da bir kurban bildirildi.

sayılarına göreYüksek Sağlık Enstitüsü (Iss) ayrıca enfeksiyon daha büyük ölçüde var: vakalar 41 ilde ve 8 bölgede (Piedmont, Lombardy, Veneto, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Puglia, Sicilya ve Sardunya) dağılmıştır.

52 vakada hastalık nöro-invaziv formda kendini gösterdi (9’u Piedmont’ta, 12’si Lombardiya’da, 6’sı Veneto’da, 23’ü Emilia-Romagna’da, 1’i Puglia’da), 26 vaka daha kan donörlerinde tespit edildi.

Batı Nil nedir


bu Batı Nil Virüsü insana esas olarak farklı türler yoluyla geçer. sivrisinekler. Bu nedenle enfeksiyonun yayılması, sivrisineklerin çoğalmasıyla bağlantılıdır. şiddetli yağışlar sırasında meydana gelenler gibi aşırı ve yoğun fenomenler bu sezonu karakterize eden, esas olarak iklim değişikliği. İklim koşulları ile yüksek sıcaklıklar Ve nemli ısı enfeksiyonlarda artışa neden olabilir.

Olgu ve riskler, benimsenerek de kontrol altına alınabilir. sağlıklı davranışlar.

Batı Nil nasıl önlenir


ISS şu anda bunu açıklığa kavuşturuyor aşı yok Batı Nil ateşi için. Şu anda aşılar üzerinde çalışılmaktadır, ancak tek önleme silahı her şeyden önce sivrisinek ısırıklarına maruz kalmayı azaltmak, kendini kovucularla korumak veya en uygun ürünleri seçmek için bir doktora danışmaktan ibarettir.

Doktorlar ve ISS uzmanları, aşağıdaki davranışları benimseyerek kendinizi ısırıklardan korumanızı ve sivrisineklerin kolayca üremesini önlemenizi önerir:

· Açık havada, özellikle şafak vakti ve alacakaranlıkta, kovucular kullanın ve uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler giyin;

· Avlulardan ve halka açık alanlardan kaçının;

· Pencerelere sineklik takın ve az nemli, klimalı odalarda kalın;

· Durgun su bulunan kapları (örneğin kovalar, çiçek vazoları ve tabakları, leğenler, bidonlar vb.) sık sık boşaltın ve çıkarılamayanların üzerini kapatın;

· Hayvanlar için kaplardaki suyu sık sık değiştirin;

· Çocuk havuzlarını kullanılmadıkları zamanlarda boşaltın.
 
Üst