Akıllı telefon sendromu: nedir, belirtileri ve riskleri

Sevvimli

New member
Akıllı telefon sendromu giderek daha sık görülüyor: nelerden oluşuyor ve fiziksel ve psikolojik düzeyde neleri içeriyor?
İle ilgili Ilaria Minucci Yayınlanan 11 Ağustos 2023
Nedir akıllı telefon sendromu, belirtileri nelerdir ve insan sağlığına gerçekten ne kadar zararlıdır? İşte onu tanımak ve önlemek için bazı yararlı ipuçları.

Akıllı telefon sendromu: nedir, belirtileri ve riskleri


Akıllı telefon sendromu, özellikle cep telefonlarına dikkat edilerek teknolojik cihazların aşırı ve yanlış kullanılması durumunda ortaya çıkabilmektedir. Çok sayıda risk taşır fiziksel O psikolojik.

Fiziksel düzeyde ortaya çıkabilecek semptomlara gelince, sendromu geliştiren kişilerde kalıcı ve rahatsız edici boyun ağrısı olabilir. Telefonların aşırı kullanımı kaslara ve kemiklere zarar verir. tarafından yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğuna göre Doğrudan VizyonKontakt lens ve göz bakım ürünlerinin satıldığı sanal bir mağaza olan İtalyan vatandaşları günde ortalama yaklaşık 17 saat ekran başında vakit geçiriyor. Çalışma, akıllı telefonlar (tam olarak), tabletler, bilgisayarlar, video oyunları, TV’ler, düz ekran LED televizyonlar ve hatta flüoresan ampuller gibi mavi ışık yayan cihazları ifade eder.

Sonuç olarak fiziksel ve psikolojik


Akıllı telefon sendromunun başlamasına yardımcı olan şey, her şeyden önce, telefonu kullanırken alınan pozisyondur. Cihazları göze çok yakın ve çok alçak olmayacak şekilde, gözün fazla yorulmaması ve boyun kaslarının öne eğilmeden gevşemesi için belli bir mesafede tutmak gerekir.

Boyun öne doğru büküldüğünde, başın ağırlığı servikal omurgaya biner ve çevredeki kaslara, yani trapezius ve uzun boyun kaslarına aşırı yük biner.

Ekranları yüzünüze yan tutmak da yanlıştır, çünkü baş eğildiğinde vücudun bir tarafını aşırı yükleyerek kontraktürlere neden olursunuz.

Sıklıkla kasları geren bir servikal bölge de ortaya çıkar, yani boyundan başlayıp omuzlara yayılan ağrı ile karakterize lokal bir enflamasyon. En ciddi durumlarda kol hareketleri bile zor olabilir.

Bununla birlikte, psikolojik bir bakış açısından, akıllı telefon sendromu, elektronik cihazlara bağımlılık şeklini alır. Tehlikeli aynı zamandasonsuz kaydırmacanımız sıkıldığında başvurduğumuz smombiyani cep telefonu ekranına bakarak yürümek ve phubbingdiğer insanlar onunla konuşurken telefona bakmakla kendini gösterir.
 
Üst