Zincir marketlere yeni rekor cezalar yolda!

Beykozlu

New member
Son periyotta fahiş fiyatlarla bir daha gündeme gelen zincir marketlerle ilgili Rekabet Konseyi’nin ikinci soruşturmasında son viraja girildi.

Edinilen bilgilere nazaran, 6-7 Aralık’ta kurum zincir marketler ve tedarikçilerinin kelamlı savunmalarını alacak. Kesin sonucun da 15 Aralık’ta açıklanması bekleniyor. Kararla büyük tedarikçilere hub and spoke (topla-dağıt tipi kartel) ihlali ve bir daha satış fiyatı tespiti sebebi ile ceza verilebileceği belirtiliyor.

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine bakılırsa Kovid-19 pandemisinin başında temel gereksinim mamüllerindeki fiyat artışları niçiniyle şikâyetler gelince Rekabet Şurası, hazır tüketim malları dalında faaliyet gösteren teşebbüslerin rekabeti kısıtlayıp kısıtlamadığını incelemek ismine re’sen soruşturma başlatmıştı.

Toplam 29 teşebbüs ve bir teşebbüs birliğinin yer aldığı soruşturmada, zincir marketler ile üretici ve toptancı olarak faaliyet gösteren teşebbüslerin fiyatlama davranışları incelenmişti.

Soruşturma kapsamında, süpermarketlerin ortalarında geleceğe yönelik raf fiyatları ve fiyat geçiş tarihleri hakkında ortak tedarikçileri aracılığıyla daima bir bilgi değişiminde bulunduğu, çeşitli e-postalar, WhatsApp yazışmaları ve ekran manzaraları yardımıyla ortaya koyuldu.

Biroldukça konuşmada meblağların bir arada kararlaştırıldığını gösteren kanıtlar bulundu. Soruşturmanın kararında da A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok süpermarketleri ile bunların ortak tedarikçisi olan yağ üreticisi Savola’ya topla-dağıt tipi kartel kurup 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği nedeni öne sürülerek yaklaşık 2.7 milyar TL ceza kesildi.

ORADAKİ BULGULARDAN YOLA ÇIKTI

Rekabet Şurası, zincir marketlere yönelik soruşturmadaki bulgulardan yola çıkarak çabucak sonrasında 5 zincir marketin de ortalarında olduğu 20 teşebbüs hakkında rekabeti engelledikleri kuşkusuyla ikinci bir soruşturma daha başlattı.

İlkinden daha büyük olan bu defa tedarikçilerin de ortasında bulunduğu soruşturmada kartel ve bir daha fiyat belirleme savlarının üzerine gidildi. Yeni soruşturmada da büyük tedarikçilerle ilgili olarak hub and spoke (topla-dağıt tipi kartel) ihlali ve bir daha satış fiyatı tespitleri yapıldığı öğrenildi.

HUB AND SPOKE NEDİR?

HUB and spoke (topla-dağıt tipi kartel) ortak bir tedarikçi yahut perakendeci aracılığıyla rakipler içinde hassas bilgi değimi olarak özetlenebilir. Burada ya ortak bir distribütör, aracı üzere hareket edip tedarikçiler içindeki bilgi değişimi yapıyor. Ya da ortak tedarikçi, satıcılar içinde bilgi değişimini kolaylaştırmak için aracı vazifesi görüyor.

MUŞ: MEVZUYU İNCELİYORUZ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş da dün AK Parti TBMM Küme Toplantısı öncesinde gündeme ait soruları yanıtladı. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Sürekli artırım yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibat ve münasebetinin titizlikle araştırılması” kelamlarına ait soruları yanıtlayan Muş, mevzuyu rekabet hukuku açısından denetlediklerini, Rekabet Şurası’nın, 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezası verdiğini kaydetti.

Bu devir ortasında yürüttükleri kontrollerin de bulunduğunu belirten Muş, “Piyasa şartları ortasında, özgür piyasa prensiplerine karşıt davrandıkları yerde, mevzuatın el verdiği ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak şu an yaptığımız uygulamalar bunlar” diye konuştu.
 
Üst