Yüzyılın konut projesinde birinci ayrıntılar muhakkak oldu: Kiradan ucuz toplumsal konut

celikci

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki ay açıklayacağı Türkiye tarihinin en büyük toplumsal konut projesinin bilgileri muhakkak olmaya başladı. Kabine toplantısının akabinde bilgi veren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul ve öbür kentler için müracaat yapabilecek toplam hane geliri ve vade sayısını belirlediklerini deklare etti.

İSTANBUL’DA 16 BİN TL GELİR ALTINA ÖNCELİK

Projede kaç adet konut olacağı hakkında bilgi vermeyen Bakan Kurum, “İstanbul’da geliri 16 bin, öteki vilayetlerde ise 14 bin TL’nin altında olanlar mesken sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvurabilecek. 240 aya kadar da vade imkanı olacak” bilgisini verdi. Kurum, taksit ödemelerinin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması üzerine çalıştıklarını belirtti. Kurum’un işaret ettiği yüzde 30 koşuluna bakılırsa 14 bin TL’lik toplam hane gelirinin toplumsal konut projesindeki en yüksek taksit ölçüsü Türkiye genelinde, 4 bin 200 TL’ye denk geliyor. İstanbul’dan konut alacak bir dar gelirlinin taksit ölçüsü en çok 4 bin 800 TL olacak. bu biçimdece, taksitlerin kiralardan daha uygun fiyatlı olacağı öngörülüyor.

Murat Kurum


GENÇLERE YÜZDE 20 KONTENJAN AYRILACAK

Gençlere ayrıcalık yapılarak muhakkak bir oranda hisse ayrılacağını vurgulayan Kurum, “30 yaş altı gençlere yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, yere başvurup kendi konutunuzu de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler” sözünü kullandı.Çevreyi kirletene 340 milyon TL ceza

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu yıl 41 bin 414 etraf kontrolü yaptıklarını, 2 bin 391 tesise yaklaşık 340 milyon TL ceza kestiklerini ve 257 tesisin faaliyetini durdurduklarını söylemiş oldu. Kurum, “Çevremizi, toprağımızı, havamızı, suyumuzu kirletenlere hiç bir biçimde müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. Bakanlık, 2021’de Türkiye genelinde toplam 57 bin 22 etraf kontrolüyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek kontrol sayısına ulaşmıştı. Bu kontrollerde de mevzuata ters faaliyette bulunduğu tespit edilen 3 bin 936 tesise yaklaşık 350 milyon lira idari para cezası ve 406 tesis hakkında da faaliyet durdurma sonucu alınmıştı.
 
Üst