Yüzüne bir tokat

Temel

Global Mod
Global ModHansi Flick’in Alman milli takımından elenmesinin ardından takım bir anda Fransa karşısında neler yapabileceğini gösterdi. Bu oyuncuların zihniyeti için geçerli değil.


Kimse Hansi Flick’in Salı akşamı saat 21.04’te tam olarak nerede olduğunu bilmiyor. Ancak yeni kovulan eski milli antrenörün bir yerlerde televizyonun karşısına oturup kendi kendine şöyle düşünmesi pek de olası değil: “Bu doğru olamaz mı? “


Çünkü saat 21.04’te Thomas Müller, dünya şampiyonu Fransa’ya karşı hazırlık maçında Alman milli takımını öne geçirdi. Daha dört dakika bile oynanmamıştı ve DFB takımı, geçici antrenör Rudi Völler’in yönetiminde yeni bir yüzünü çoktan göstermişti. Bu durum, kendi sahasında oynanacak Avrupa Şampiyonası’ndan dokuz ay önce Almanya futbolunda bir coşku kıvılcımını ateşledi. Hansi Flick’in Katar’daki Dünya Kupası felaketinden sonra son birkaç ayda yapamadığı şey de tam olarak buydu.


Sonuçta DFB takımı, cesur performansıyla Dortmund’un Signal Iduna Park sahasında Fransa’yı 2-1 mağlup etti. Flick’in Almanya seçiminin başındaki son maçı olan Japonya’ya karşı sergilediği feci performans (1:4), milli takımın 2023 uluslararası maç yılında tekrarlanan kötü performanslarının bir simgesiydi. Artık tüm acılar yerel futbol taraftarlarının kolektif hafızasından şimdilik silinmiş görünüyor. Ve yüksek hızda.


Flick’e yazık: Hoş bir jestten başka bir şey değil


Şu anda görevden alınan milli antrenör şimdi nasıl hissediyor olmalı? Ve hepsinden önemlisi: bu takım hakkında ne söylüyor? Oyuncular, Fransa maçı öncesinde ve sonrasında adeta bir dua çarkı gibi eski teknik direktöre duydukları acıyı dile getirdiler.


Japonya’ya karşı alınan 4-1’lik yenilgiden kısa bir süre önce Flick’in kaptan olarak atadığı İlkay Gündoğan, ikinci dünya şampiyonuyla oynanan maç öncesi basın toplantısında şunları söyledi: “Şu anki ruh halim üzüntü, hüsran ve hayal kırıklığı karışımı. Oyuncular Hansi’yi hayal kırıklığına uğrattıklarını hissediyorlar. O her zaman odaklanmıştı ve enerji doluydu. Ne yazık ki takım olarak bunu tersine çevirmeyi başaramadık.”


Kaleci Marc-André ter Stegen, sürpriz galibiyetin ardından karışık bölgede benzer bir notta bulundu: “Futbolu düşünmek kolay değil, aynı zamanda Hansi Flick adlı kişiyi de düşünüyoruz. Tabii ki bunu başaramadığımız için üzgünüz. ona herkesin istediği sonuçları verin.”


Oyuncuların açıklamaları belki de hoş jestlerdir. Takımın ani performansı artışı yine Hansi Flick’in suratına tokat gibi indi. Rudi Völler’in yardımcı antrenörleri Hannes Wolf ve Sandro Wagner ile bırakın farklı bir oyun tarzını, tamamen yeni bir temel yapıyı takıma aşılamak için pek vakti olmadı. Yine de, DFB’nin gerçek spor direktörünün yönetiminde her şey birdenbire daha iyi gitti.


Sanki her oyuncu Flick’e bir kez tokat atmış gibi


Peki oyuncuların acıma ifadeleri ne kadar uzak olabilir? Flick’in sözleri önceki oyunlar göz önüne alındığında kötü bir şaka gibi görünüyor. Sanki her DFB oyuncusu eski milli antrenöre bir kez tokat atmış ve kısa bir süre sonra özür dilemiş gibi.


Flick’i savunmadan: Bu, oyuncuların zihniyetini ifade etmiyor. Gündoğan, ter Stegen, Sané, Gnabry, Süle and Co.: Hepsi kendi kulüplerinde üst seviyede oynuyor. Aslında hepsinin kendilerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını ve tam potansiyellerine nasıl ulaşacaklarını bilmeleri gerekir. Dünkü maçtan sonra ortaya çıkan şüphe, bunu gerçekten bildikleri ve Flick’i hala ortada bıraktıkları yönündeydi.


Takım Japonya’ya karşı da oynayabilirdi


58 yaşındaki oyuncu şu anda muhtemelen İlkay Gündoğan’ın hissettiği iddia edilenlere benzer şeyler hissediyor. Üzüntü, hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı. Çünkü Fransa karşısında sergilenen performans, takımın Japonya karşısında da iyi bir performans sergileyebileceğini gösterdi; belki bu seneki diğer uluslararası maçlarda, hatta belki geçen Aralık ayındaki Dünya Kupası’nda da. Gerçekten isteyip istemediği başka bir konu.


Sonuçta tüm bunlar, oyuncuların şüphesiz ki kusursuz olmayan Flick’e olan acımasına yol açıyor; Flick’in taktikleri ve takımı çevreleyen kadro kararları, son aylarda defalarca ülke çapında kafaların sallanmasına neden oldu. Aldığı zayıf sonuçlar ve takımının kayıtsız performansıyla birlikte milli teknik adam için son kaçınılmazdı. Yine de: Fransa maçından sonra ağızda acı bir tat kalacak. Özellikle Hansi Flick’le.
 
Üst