YKS 1. ek tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? Ek yerleştirme sonuç sorgulama

Hasan

New member
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YKS 1. ek tercih süreçlerinin sona ermesinin akabinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacak ve bu yıla özel olarak yapılacak YKS 2. ek tercih tarihlerini ilan edecek. 140 puan barajını geçen adaylara özel olarak yapılacak 2 ek tercih periyodu tarihleri, 1. ek tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde ilan edilecek.

YKS 1. EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

ÖSYM, YKS birinci ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili çabucak hemen bir açıklama yapmadı.

Ama YKS birinci ek tercihle yerleşen öğrencilerin elektronik kayıtları ise 4-5 Ekim 2021, üniversite kayıtları 4-7 Ekim 2021 tarihleri içinde gerçekleşecek.

Kılavuz ayrıntıları göz önüne alındığında YKS ek tercih sonuçlarının 4 Ekim 2021 gününe kadar açıklanması gerekecek.

Ek yerleştirme sürecine alınan tüm adayların sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Yerleştirme sonuç dokümanı basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS 1. EK TERCİH NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile var ise ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve şartları göz önünde tutularak ÖSYM tarafınca yerleştirilir.

Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile tıpkı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri önlisans programlarını gösteriyor.

Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekiyor.

2021 YKS EK TERCİH ÖSYM KILAVUZU