Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor

celikci

New member
TÜİK konut satış istatistiklerinden derlenen bilgilere nazaran, yabancılara yapılan konut satışları 2021’de evvelki yıla göre yüzde 43,5 artarak 58 bin 576 oldu. Yıl içerisinde toplam konut satışları ortasında yabancıların hissesi yüzde 3,9 olarak gerçekleşti.

Yıllık bazda rekor kıran satışlar, aralıkta yüzde 77,1 artarak 7 bin 841 oldu. Bu sayı tüm vakit içinderın en yüksek aylık satış adedi olarak kayıtlara geçti. Bu alanda yılın farklı aylarında da misal rekorlar kırılmıştı.

Uzun vakittir hedeflenen 50 bin barajının farkla geçilmesini olumlu bulan bölüm temsilcileri, yabancılara satıştaki artışın süreceğini ve bu yıl en az 70 bin adet olarak gerçekleşeceğini bildirdi.

İstanbul dorukta, Antalya takipte

Geçen yıl yabancıların en epey konut aldığı vilayet 26 bin 469 adetle İstanbul oldu. Mega kent, toplam satışlardan yüzde 45,2 hisse aldı.

İstanbul’u 12 bin 384 adetle Antalya, 3 bin 672 ile Ankara, 2 bin 513 ile Mersin, 1.818 ile Yalova, 1.683 ile Bursa, 1.411 ile İzmir, 1.262 ile Sakarya, 1.157 ile Samsun izledi.

Trabzon da 952 adetle en çok konut satılan vilayetler içinde yer aldı.

Uyruklarına göre en epey konut alan milletler sıralamasında geçen yıl liderliği ele geçiren İranlılar, bu yıl da birinci basamakta yer aldı. 2021’de İranlılara satılan konut adedi 10 bin 56 oldu.

İranlıları 8 bin 661 adetle Iraklılar, 5 bin 379 ile Ruslar, 2 bin 762 ile Afganistan vatandaşları, 2 bin 358 ile Almanlar izledi. Evvelki yıl 6’ncı sırada yer alan Alman vatandaşları 2021’de 5’inciliğe yükseldi.

Kazakistanlılara 2 bin 90, Kuveytlilere 1.791, Azerbaycan Türklerine 1.517, ABD’lilere 1.416, Yemenlilere 1.332, Filistinlilere 1.296 adet konut satıldı.

Ürdün, Ukrayna, Mısır, İngiltere, Lübnan, Çin, Pakistan, İsveç ve Sudanlılar da en hayli konut alan ülke vatandaşları listesinde yer aldı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lideri Ömer Faruk Akbal, AA muhabirine datalara ait yaptığı değerlendirmede, yabancıya satış için bu yıl öngördükleri 50 bin adetlik gayesi 11 ayda aştıklarını anımsatarak, tüm vakit içinderın aralık ayı rekoruyla yılı kapattıklarını söylemiş oldu.

Akbal, “2022’de yaklaşık 70 bin adede varan yabancıya gayrimenkul satışı ve 10 milyar dolarlık satış geliriyle yılı kapatabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

Döviz getirisinin kıymetinden bahseden Akbal, “2022’nin, ülkemiz iktisadının üretim, istihdam ve yatırımı yükseltme temeli üzerinde büyüyeceği ve döviz fazlası yaratmanın fazlaca kıymetli olacağı bir yıl olacağına inanıyoruz. Türkiye’de günden güne artışını sürdüren ihracat sayıları, bunun en değerli göstergelerinden biri. Gayrimenkul bölümümüz ise sağlayacağı döviz geliriyle ihracata değerli oranda katkı sağlamayı sürdürecek.” sözlerini kullandı.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Heyeti Lideri Nazmi Durbakayım ise son aylarda dövizde yaşanan artışın hem vatandaşlık almak isteyen yabancıları tıpkı vakitte kültür ve turizm cenneti olan Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlerin talebini hızlandırdığını söylemiş oldu.

Yabancıya satışta 2022 beklentilerinin olumlu olduğunu lisana getiren Durbakayım, “Bu yıl en az 70 bin düzeylerine çıkılacağını ve ülkemizin daha fazla döviz kazanacağını öngörüyoruz. Yeni bir rekor beklentisi oluşturmak için yabancı satışların ihracat kapsamına alınmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.” formunda konuştu.

Antalya için 15 bin gayesi

Helmann Yapı İdare Konseyi Lideri Selman Özgün de Türkiye’nin yabancılara konut satışında yükseliş ivmesini aralıkta da sürdürdüğünü ve yeni bir rekor kırdığını söylemiş oldu.

Aylık bazda 8 bin adetlere yaklaşan satış adetlerinin bölümün gücünü ve yabancıların Türk gayrimenkul bölümüne ilgisini net bir biçimde ortaya koyduğunu lisana getiren Özgün, “Türk müteahhitlerin ortaya koyduğu projeler dalımızın cazibesini sürdürecektir. Milletlerarası konut yatırımcısını cezbeden durumların 2022’de de devam edeceğini, turizmde kırılacak rekorlarla yabancıya gayrimenkul satışında da yeni tepelere ulaşılacağını öngörüyoruz.” sözlerini kullandı.

Özgün, Antalya’nın birinci defa 10 bin barajını geçerek 12 bin 384 adetlik satış sayısına ulaştığını kaydederek, “Bu yıl en az 15 bin adet maksadımız var. Antalya sahip olduğu hoşluklar, iklim şartları, kentin cazibesi, yurt haricinde birfazlaca noktaya direkt uçuş olması üzere özellikleriyle epeyce daha yüksek sayıları hak ediyor.” diye konuştu.

Özyurtlar Holding İdare Heyeti Lideri Tamer Özyurt da 2021’de yaşanan aksiliklere karşın kesim ismine hem ülke genelinde tıpkı vakitte yabancılara satışta epeyce düzgün sayıların yakalandığını söylemiş oldu.

Özyurt, konuttaki kuvvetli satış seyrinin sürmesi için kimi teşviklerin uygulanması gerektiğini, bu biçimdece üst istikametli hareketlenme de yaşanabileceğini anlattı.

Yabancıya satışta yıllık yüzde 43,5’lik artışın her zamanki üzere itimat verdiğini kaydeden Özyurt, “Tanıtım faaliyetlerimize yalnızca Orta Doğu’yu değil Avrupa, Afrika ve Orta Asya ülkelerini de dahil etmeliyiz. Yabancı yatırımcının kaynak kullanmasını çeşitlendirebilirsek bu yıl fazlaca daha yüksek sayıları nazaranbiliriz.” dedi.
 
Üst