Yabancıya konut satışında birinci çeyrek rekoru kırıldı

celikci

New member
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ait konut satış istatistiklerini deklare etti. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları martta geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 20,6 artarak 134 bin 170 oldu. Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ, yabancıya konut satışında ise ocak-mart periyodunda 14 bin 344 adetle tüm vakit içinderın birinci çeyrek rekoru kırıldığını söylemiş oldu.
Sabbağ, martta konut satışlarının tüm aksiliklere karşın yüzde 20,6 artarak 134 bin 170’e ulaştığını, bu sayının artan fiyatlara ve yüksek faiz oranlarına karşın konut yatırımına olan itimadı gösterdiğini söylemiş oldu.
Türkiye’de konut muhtaçlığının hala fazla olduğunu lisana getiren Sabbağ, “Son periyotta TÜİK istatistiklerine nazaran kiracılık oranı artmış durumda. Yatırım hedefinin haricinde bilhassa yeni evlilikler, üniversite mezuniyetleri, boşanmalar, gençlerin tek başına yaşama isteği üzere kriterler meskene talebi canlı kılıyor. Yatırımcılar konut yatırımıyla enflasyona karşı kendilerini koruyor” dedi.
Yılın birinci çeyreğinde konut satışlarının yüzde 21,7 artarak 320 bin 63 olarak gerçekleştiğini vurgulayan Sabbağ, bu datanın, insanların maliyetlerdeki yükselişler niçiniyle bir an evvel konut sahibi olmak istemesini gösterdiğini anlattı.

“YABANCILARIN ÜLKEMİZE İNANCI DEVAM EDİYOR”

Hakan Sabbağ, Türkiye’nin sahip olduğu özellikler yardımıyla her vakit yabancı yatırımcı çekebildiğini belirterek, bilhassa konutta son senelerda dünyanın parlayan yıldızı olduklarını söylemiş oldu.
Yabancıya konut satış sayılarının martta yüzde 31, birinci çeyrekte ise yüzde 45,1 arttığına dikkati çeken Sabbağ, şu açıklamalarda bulundu:
“Ocak-mart periyodunda 14 bin 344 adetle tüm vakit içinderın en yüksek satış sayısına ulaşıldı. Türkiye bu alanda rekor kırdı. Bu datalar, yabancıların ülkemize olan itimadını gösteriyor. Türkiye her vakit yabancı yatırımcı çekebiliyor. Bilhassa konutta ülkemizde hem yatırım tıpkı vakitte oturum hedefli alım yapan değerli bir yabancı sayısı var. Ayrıyeten mart ayında Rusların konut alımına bakarsak yüzde 30,5’lik artış görüyoruz. Yani ortalamanın paralelinde. Telaffuzların bilakis bir azalış görmüyoruz.”

“MARTTA SATIŞLARIMIZ YÜZDE 35 ARTTI”

Akzirve Satış Müdürü Sabbağ, Topkapi 29 projesinde satışlarının martta yüzde 35 arttığını belirterek, kıymetli bir hareketlilik gördüklerini bildirdi. Sabbağ, İstanbul’un en epey kıymetlenen ve en merkezi noktası Topkapı’da hayata geçirdikleri projeye yabancıların da çok ilgili olduğunu, satışlarındaki yabancı hissesinin yüzde 40 olarak gerçekleştiğini söylemiş oldu.
Topkapı 29 projesinin konuttan ticari ünitelere, toplumsal donatı alanlarından AVM’lere ve sıhhat kompleksine kadar farklı alanlarıyla dikkat çektiğini ve bu niçinle ilgi gördüğünü vurgulayan Sabbağ, “Projemiz ülkü bir yerleşim ve tüm gereksinimlere karşılık veren yepisyeni bir ekosistem olarak tasarlandı. Bu niçinle yerli yatırımcıların olduğu kadar yabancıların da ağır ilgisiyle karşı karşıya” diye konuştu.
 
Üst