Wolfsburglu Svenja Huth, DFB takımından istifa etti

Temel

Global Mod
Global Mod

Alman kadın milli futbol takımı gelecekte uzun süredir üstün performans sergileyen bir oyuncu olmadan idare etmek zorunda kalacak. Veda ederken açık sözcükleri seçer.

88 kez milli futbolcu olan Svenja Huth, Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına dört ay kala uluslararası kariyerine son verdi. VfL Wolfsburg'lu 33 yaşındaki oyuncu bunu Pazar günü duyurdu.

“Sonunda Olimpiyat biletini almak için üzerime düşeni yapabildiğim için mutluyum. Ancak zaman hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlayıcı ve yorucuydu, bu yüzden milli takımdaki kariyerimi sonlandırmaya karar verdim. son,” dedi Huth.

“Büyük başarılar”

“Milli oyuncu olarak geçirdiğim 18 yıla gurur ve alçakgönüllülükle bakıyorum. Taraftarlarla birlikte harika şampiyonlukları kutlayabildik ama aynı zamanda başarısızlıklardan sonra yeniden ayağa kalkmayı başardık.” En büyük başarıları 2013'teki Avrupa Şampiyonası şampiyonluğu ve 2016'daki Olimpiyat zaferiydi.

Şaşırtıcı kararının birçok özel ve sportif nedeni var. Geçtiğimiz Eylül ayında Huth ve eşi Laura, oğulları Emil'i doğurdu. Hücum oyuncusu, Avustralya'daki Dünya Kupası'nın ardından milli takımdaki normal yerini de kaybetti. Wolfsburg'daki sözleşmesi de bu sezondan sonra sona eriyor.

Milli antrenör Horst Hrubesch, “Svenja Huth'un kadın futboluna ve kadın milli takımına katkısı çok büyük” dedi. “Onunla çalışmaktan gerçekten keyif aldım, çünkü güçlü fikirleri var. Onu çevremizde kaybetmekten hoşlanmıyorum ama elbette kararına saygı duyuyorum.”