VGM burs başvurusu ne vakit? VGM yükseköğrenim (üniversite) burs başvurusu nasıl yapılır?

Hasan

New member
, yakından takip ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) her yıl olduğu üzere 2021-2022 eğitim döneminde da ortaöğretim (lise) ve yükseköğretim (üniversite) öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. VGM burs fiyatları de muhakkak oldu.

VGM YÜKSEKÖĞRENİM BURS BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

Üniversite öğrencileri için Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs müracaatlar 1-15 Kasım 2021 tarihleri içinde alınacak.

Müracaatlar www.vgm.gov.tr adresinden alınacak. Sonuçlara dair ayrıntılar da birebir sayfadan paylaşılacak. Müracaatlar kapsamında yabancı asıllı öğrenci yükseköğrenim burslarına da müracaatlar alınacak.

VGM BURS FİYATI NE KADAR?

2021-2022 eğitim yılında VGM burs ölçülerinde artış yapıldı. Buna nazaran ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400 TL, yabancı asıllı öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600 TL olarak belirlendi.

KYK BURSU ALMAK VGM BURSUNDAN yaralanmaYA PÜRÜZ Mİ?

Müdürlükte yer alan açıklamada KYK bursundan faydalanan öğrenciler hem de VGM bursundan yararlanamıyor. Açıklamada; Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Hususunun (e) fıkrasına nazaran kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz.

Bu niçinle ‘Kurumumuz Burs Müracaat neticeleri’, KYK’nın burs müracaat sonuçlarını açıklamasının akabinde duyurulmaktadır. Hem KYK’ya birebir vakitte Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapılabilir.

KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilerin KYK ile taahhütname imzalayıp imzalamamasına bakılmaksızın Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilir ve hala Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu almakta olan öğrencilerin ise bursları kesilir.

BURSLAR NASIL ÖDENİYOR?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci ismine açılmış banka hesap numaralarını belirtir banka dekontunu iletmelidirler. Öğrenci ismine Vakıf İştirak Bankası’ndan hesap açılmalıdır. Şayet bulunulan yerde Vakıf İştirak Bankası Şubesi yoksa Ziraat Bankası Şube’sinden hesap açtırılabilir.

Vakıf İştirak Bankası’ndan hesap açtıran öğrenciler kamu ortak ATM’lerinden burslarını alabilirler. Vakıf İştirak Bankası tarafınca; kart, kart basımı, kart aidatı, birinci veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme ve gibisi hallerde rastgele bir fiyat alınmaz; havale, EFT, ATM/BTM aygıtları, internet şubesi, davet merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, hesap hareketleri döküm süreçleri otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemelerinden fiyat ve kurul alınmaz, hesap işletim fiyatı yahut öteki bir isim altında masraf ve fiyat talep edilmez, rastgele bir kesinti yapılmaz ve hesap özeti fiyatı alınmaz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına ilgili Bölge Müdürlüğü tarafınca yatırılır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün bağlantı detaylarıne www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.