Üniversiteler yüz yüze eğitime orta verdi! İşte online eğitime geçen üniversiteler

Hasan

New member
Üniversitelerde son durum, öğrenciler tarafınca yakından takip ediliyor. Çünkü, salgınında günlük hadise sayıları 2 yılın en yüksek düzeyine ulaşmak üzere. Geçen senelerda olduğu üzere üniversitelerde yüz yüze eğitime orta verilerek uzaktan (online) eğitime geçilmesi bekleniyor. Birtakım üniversiteler final imtihanlarının internet üzerinden yapılmasına karar verdi.

YÜZ YÜZE EĞİTİME ORTA VERİLEN ÜNİVERSİTELER

ODTÜ, Marmara, Hacettepe, Yıldız Teknik, 9 Eylül, Ege, Ankara, Atatürk, Eskişehir Anadolu, Osmangazi, Konya Selçuk, Yeditepe, Özyeğin, Atlas üniversiteleri devir başında karar verdikleri üzere hibrit eğitime devam ederken, imtihanlarını bir daha devir başında belirlendiği üzere yüze yüze olacak.


İTÜ HİBRİT EĞİTİME GEÇTİ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) hibrit eğitime geçme sonucu aldı. 2021-2022 güz yarıyılı sonuna kadar uygulanacak karar kapsamında, öğretim elemanları dersi sınıfta anlatacak. Öğrenciler dersi isterlerse sınıfta, isterlerse uzaktan takip edebilecekler. Yarıyıl sonu imtihanları ise yüz yüze yapılacak.

BOĞAZİÇİ’NDE KARAR AKADEMİSYENLERİN

Boğaziçi Üniversitesi 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceğini, talep doğrultusunda aktifliklerin erteleneceğini duyurdu. Periyot sonu imtihanların yapılış biçimi ise dersi veren öğretim üyesinin sonucuna bırakıldı. Rektörlük tarafınca zarurî bir uygulama olmadığı için dersi veren akademisyenin sonucuna nazaran imtihanlar yüz yüze ya da çevrimiçi yapılabilecek.


HACETTEPE’DE İMTİHANLAR YÜZ YÜZE OLACAK

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, final imtihanlarının yüz yüze yapılması sonucuna artan olay sayılarından huzursuz oldukları için reaksiyon gösterdi. Üniversite idaresi Hürriyet’e yaptığı açıklamada öğrenci ve çalışanda olay sayıları ile temaslı sayılarının değişken olduğunu belirterek, “Maske, ara ve hijyen kuralları alınarak final imtihanları yüz yüze yapılacak. Kararda değişikli kelam konusu değil” dedi.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİME GEÇTİ

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç başka tüm derslerin çevrimiçi yapılmasını kararlaştırdı. Üniversite, iki haftalık çevrimiçi sürecin akabinde 10-21 Ocak 2022 tarihleri içinde yapılacak final imtihanlarının da çevrimiçi düzenleneceğini duyurdu.


MİMAR SİNAN’DA FİNALLER YÜZ YÜZE

Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi, derslerin uzaktan, imtihanların ise yüz yüze yapılmasına karar verirken, atölye ve sahneler seyreltilmiş olarak kullanılabilecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi ise yeni karar alınma ihtimali olduğunu belirterek “Üniversitenin sıhhat konseyi her pazartesi toplanarak karar alıyor. Geçen pazartesi alınan karara bakılırsa uygulamalı olmayan dersler çevrimiçi yapılıyor, finaller yüz yüze yapılacak. Lakin önümüzdeki pazartesi yeni kararlar alınabilir” dedi.


SABANCI ÜNİVERSİTESİ’NDE UZAKLIK DÜZENLEMESİ

Sabancı Üniversitesi seyreltilmiş sınıflarda imtihanların yüze yüze yapılacağını belirterek, “Lisans ve lisansüstü programlarımızın fazlaca büyük kısmında dersler 30 Aralık’ta bitti, final imtihanları 3 Ocak prestijiyle başladı. Sınıflarımızdaki oturma sistemlerinin gerekli toplumsal ara kurallarına uygun belirlenmiş olmasının yanı sıra, dersleri eş vakitli olarak uzaktan da (online olarak) takip etme imkanımız bulunduğu için kalan bir haftalık süreçte mevcut sistemimizde bir değişiklik yapma muhtaçlığı görünmemektedir” açıklamasında bulundu.
 
Üst