Üniversite tercihleri başladı mı, ne vakit? İşte YKS tercih periyodu tarihleri 2021

Hasan

New member
Gelecekte güzel bir iş sahibi olmak için kaliteli bir üniversite eğitimi almak isteyen gençler, ‘na (YKS) iştirak sağladıktan daha sonra elde ettikleri puanlarla tercih süreçlerini yapmak için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi‘nden (ÖSYM) gelecek haberi bekliyordu. İmtihana giren 2,3 milyon üniversite öğrencisi aday için tercih süreçlerinin nasıl yapılacağı aşikâr oldu.

ÜNİVERSİTE TERCİH TARİHLERİ NE VAKİT?

YKS imtihanına katılan adaylar tercihlerini 5-13 Ağustos 2021 tarihleri içinde, kılavuzda yer alan kurallara nazaran ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle yahut ÖSYM Aday Süreçleri (AİS) taşınabilir uygulamasından yapacak.

YKS ÜNİVERSİTE TERCİH DEVRİ 2021

Üniversite tercih süreçleri, 13 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Tercih bildirim süreçleri, ÖSYM’nin internet adresi üzerinden yapabilecekler. Tercihlerin açıklanacağı tarih çabucak hemen duyurulmadı.

MERKEZİ YERLEŞTİRME İÇİN TERCİH SÜRECİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar, 2021 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih mühleti ortasında ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, TC kimlik numarası ve şifre ile tercih müddeti ortasında ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden ferdî olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun haricinde tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

YKS YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Adaylar, Tablo-3’teki ön lisans, Tablo-4’teki lisans programlarına;

a) TYT ve/veya SAY, KELAM, EA, LİSAN yerleştirme puanları,
b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve şartları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, YKS’ye giren adaylar, tercih süreçlerini 5-13 Ağustos tarihlerinde, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre, vatandaşlık numaraları ve şifreleriyle ais.osym.gov.tr sayfasından ve ÖSYM AİS taşınabilir uygulamasından yapabilecek.

Adaylar, 2021 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.

2021 ÖSYM ÜNİVERSİTE TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN