Üniversite harç fiyatları ne kadar 2021? Kimler üniversite harcı ödemez?

Hasan

New member
Âlâ bir gelecek kurmak için hoş bir iş sahibi olmayı planlayan gençler, ni ince eleyip sık dokuyarak yapıyor. Devlet üniversitelerinde eğitim fiyatsız olsa da, her periyot ‘harç’ isminde fiyat talep ediliyor. Üniversite harcı, öğretim bakılırsavlilerinin ek olarak ders verdikleri niyetiyle uzun yıllardır uygulanıyor.

2021 ÜNİVERSİTE HARCI NE KADAR?

ÜNİVERSİTE HARCI KALKTI MI?

2012 yılında örgün öğretimler (birinci öğretim) için harç fiyatları kaldırıldı. Lakin ikinci öğretim öğrencilerinden harç fiyatı alınmaya devam ediyor.

İstisnai birtakım durumlarda örgün (birinci öğretim) öğrencileri de harç fiyatı ödeyebiliyor. Örneğin, 4 yıllık fakülteyi kazanan ve okulunu uzatan öğrenciler üniversitelerin belirlediği harç fiyatını ödemek zorunda.

ÜNİVERSİTE HARCI NE VAKİT ÖDENİYOR?

Harç fiyatları güz ve bahar periyodu olmak üzere 2 eşit taksitte ödeniyor.

Örneğin, hukuk fakültesi (2. öğretim) kazanan bir öğrenci toplamda 1379 TL harç fiyatı ödemesi gerekiyor. Bu fiyatın 689,50 TL’sini güz periyodunda 689,50 TL’sini ise bahar periyodunda ödeyecek.

Kazandığınız kısmın hazırlık sınıfı var ise kazandığınız kısmın katkı hissesini ödemeniz gerekmektedir.

KİMLER HARÇ FİYATI ÖDEMEZ?

Üniversitelerin birinci öğretim öğrencileri harç fiyatı ödemez. Lakin okulun uzayan periyodunda harç fiyatı ödemek mecburidir.

Öğrencilerin okudukları kısımda her devir için kısım muvaffakiyet sırasında yüzde 10’luk dilime girmeleri halinde ikinci öğretim öğrencileri, bir daha sonraki devirde birinci öğretim öğrencileri için belirlenen daha düşük harç fiyatını öder.

Örneğin, olağan harç fiyatı 500 TL ise yüzde 10’luk dilime girdiyseniz bir daha sonraki devir 100 TL üzere bir harç fiyatı ödersiniz.

ÜNİVERSİTE HARÇ FİYATI NE VAKİT ÖDENİYOR?

Kazandığınız üniversitenin internet sitesinden güz yahut bahar periyodu için yatıracağınız fiyat ve fiyatı yatıracağınız bankalar hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Üniversite harç fiyatları için üniversitenizin internet sitesini takip edin.