Ucuz iPhone çeşidi: Gürcistan teknoloji çeşitlerine ağır ilgi

Beykozlu

New member
Yüksek vergiler niçiniyle Türkiye’de fiyatları çok yüksek olan iPhone’ları ucuza almak isteyen yurttaşların Batum’a gittiği bildirildi.

Durumu fırsata çevirmeye çalışan turizm firmalarının “Gürcistan teknoloji turlarına” başladığı belirtilirken, aldıkları telefonları giriş-çıkış yaparak pasaportuna kaydettirmek isteyenler de Sarp Hudut Kapısı’nda büyük yoğunluğa sebep olduğu aktarıldı.

Türkiye’de iPhone marka telefonlar yüzde 50 ÖTV, yüzde 18 KDV ve öbür vergilerle birlikte yüksek fiyatlara ulaşıyor. Ülkemizde Eylül ayında satışına başlanan iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max fiyatları vergilerle birlikte 35 bin liradan başlıyor, modeline ve hafıza büyüklüğüne göre 64 bin liraya kadar çıkıyor.

Sözcü’den Elif Çavuş’un haberine bakılırsa, Gürcistan’da iPhone telefonların fiyatları, vergiden kaynaklı yaklaşık 15 bin lira daha uygun olunca, Türkiye’nin her bölgesinden Batum’a tipler başladı. Batum’da mağazalardan aldıkları telefonlarda vergi iadesi almak isteyenler ve Türkiye’den kaçak aldıkları telefonları üzerlerine kaydettirmek için giriş-çıkış yapma yolunu seçen vatandaşlar, Sarp Hudut Kapısı’nda büyük yoğunluğa sebep oluyor.

TURİZM FİRMASI İŞİ FIRSATA ÇEVİRDİ, IPHONE TİPİ DÜZENLİYO

“Gürcistan teknoloji turu” ismi altında tanıtımlar yapan turizm firması, “Son vakit içinderda Türkiye’de yükselen telefon meblağları ve IMEI uzatmanın sona ermesi niçiniyle Gürcistan uygun telefon fiyatları ve vergi iadesi imkânı ile teknoloji tutkunları için cazip bir seyahat noktası haline gelmiştir” sözlerini kullanıyor. Firmanın Gürcistan çeşidi reklamlarında iPhone görseliyle bir arada, “Batum’u gez, 5 yıldızlı otelde konakla, 20 bin TL’nin üzerinde para kazan” sözleri yer alıyor.
 
Üst