Türkiye’den Gürcistan’a ucuz telefon akını! 15 bin TL fiyat farkı çıkınca kuyruk oluştu

Beykozlu

New member
Komşu ülke Gürcistan’da Iphone telefon meblağları vergilerden kaynaklı, 15 bin lira daha uygun olunca Türkiye’nin pek fazlaca kentinden günübirlik gelenler Gürcistan’ın Batum kentine akın ediyor.

Türkiye’nin Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan kapısı durumundaki Sarp Hudut Kapısı’nda bu sefer telefon trafiği yaşanıyor.

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında tanıttığı iPhone 14 serisinde Türkiye’deki fiyatlar 30 bin ile 57 bin lira içinde değişirken, yurt haricinde bu fiyatlar vergilerden kaynaklı düşük olunca Sarp Hudut Kapısı’nı kimlikle geçerek günübirlik Gürcistan’a giden Türk vatandaşları, Batum kentinde Apple Store’den aldıkları telefonları vergi iadesiyle 15 bin liraya kadar daha ucuza alabiliyor.

Yurt dışı seyahatlerinde kişisel olarak telefon getirmek isteyen kullanıcıların Türkiye haricinden getirdikleri telefonu kullanabilmeleri için IMEI kaydını yaptırması gerekiyor. Pasaporta işlenen bu kayıt daha sonrasında telefon kullanıma açılabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de mevzuyla ilgili karar yayınlanırken, buna nazaran 2022 yılında yurt haricinden getirilen telefonu Türkiye’de kullanabilmek için yapılması mecburî olan IMEI kaydının fiyatı netleşti. IMEI kayıt harcı 2006 TL’den 2732 TL’ye çıkarıldı. 2023 yılında ise IMEI kayıt fiyatının 6 bin 91 TL olması bekleniyor.

Yıl sonuna kadar aldıkları telefonlar için 2023 yılında daha yüksek kayıt fiyatı bedeli ödemek istemeyenler bilhassa hafta sonları Gürcistan’a akın ederken, aldıkları telefonlarının hem IMEI kayıtlarını yapmak birebir vakitte vergi iadesi (tax free) yaptırarak ülkemize nazaran 15 bin liraya kadar uyguna almış oluyorlar.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların kimi gelmişken tatil yapıyor, kimi ise günü birlik telefon alıp ülkesine geri dönüyor. Sarp Hudut kapısında geçişler sorun yaşanmazken, Batum’da mağazalardan aldıkları telefonlarda vergi iadesi yapmak isteyenlerin Gürcistan tarafında tax free banklarında büyük yoğunluğa sebep oluyor.

İstanbul’dan Batum’a telefon almaya geldiğini tabir eden Ömer Faruk Kaşarcıoğlu, geçişlerde yoğunluk olduğunu söz ederek, Apple mağazalarında yoğunluktan kaynaklı istediği telefonların da bulunmadığını söylemiş oldu. 3-4 mağaza gezerek sıkıntı bir biçimde telefon bulduğunu tabir eden Kaşarcıoğlu, “Gelirken 1 saat ortasında girdik. Lakin çıkarken 3-4 saat sürüyor. Türkiye’de KDV’si fazlaca. Bu tarafta ise hem tax free alıyorsun tıpkı vakitte KDV yok” dedi.

Osmaniye’den gelen bir öbür İphone kullanıcısı ise “Bizzat telefon için geldim Batum’a. iPhone 14 Pro 128’lik olanı aldım. 24 bin 500 Türk lirasına. Gümrükte 2 bin 900 lira iadesi oldu. Türkiye fiyatı ise 45-50 bin ortası civarında” dedi.

İstanbul’dan hem gezmek için birebir vakitte telefon almaya Batum’a geldiğin tabir eden Anıl Gül ise, “İphone 13 pro Max 128 GB’lık telefonu 24 bin liraya aldım. Bin 500 lira da tax free geri almış oldum.

Yani 21 bin 500 liraya geliyor. Türkiye’de bu telefonu alırsam yaklaşık 42 bin liraya almış oluyordum.

Yani 20 bin liraya kadar karım olmuş oldu” sözlerini kullandı.
 
Üst