Türkiye Müteahhitler Birliği’nden kentsel dönüşüm daveti: Vakit kaybetmeyelim

celikci

New member
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, bu yıl “8 Kasım Dünya Şehircilik Günü”nün global çapta pek şiddetli bir görünümde kutlanacağını söylemiş oldu.

Dünyada kentleşme süratle sürerken global iklim kriziyle bir arada “sürdürülebilir şehirler” için alınması gereken tedbirlerin aciliyet kazandığına dikkati çeken Eren, “Nitekim kent ve metropoller, sahip oldukları binaların inşa ve işletim süreçleri ile global karbon emisyonunun yüzde 40’ından sorumlu tutulmaktadır. Öbür taraftan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın güç alanında yeni dinamiklerle yeşil dönüşüm teşebbüslerinde belirsizlikler yarattığı da izlenmektedir. Türk inşaat kesiminin çatı kuruluşu olarak, ülkemizde sarsıntı gerçeği ve süratli kentleşme olgusuyla kentsel dönüşüm muhtaçlığının afet odaklı halde ve vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulamaktayız.” dedi.

Yapı güvenliğinin gelecek nesillere karşı da en büyük sorumluluk olduğunu belirten Eren, bu çerçevede Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması düzenlemesinin aktif biçimde uygulanarak geliştirilmesi ve ülkedeki kontrol sistemi sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Kentsel dönüşüm kapsamında yarının muhtaçlıklarını göz önüne alan etraf, sıhhat, eğitim, ulaşım, spor ve idari altyapıları ile yaşanabilir kentlerin hedeflenmesi gerektiğini vurgulayan Eren, şu biçimde konuştu:

“Dikey yapılaşma tercihleri tarihi ve çevresel doku gözetilerek değerlendirilmeli, imar değişikliği uygulamaları kamu vicdanını zedeleyen, şahıslara özel değerlendirmelerden arındırılmalıdır. Yaklaşık 6,5 milyon riskli yapıda dönüşüm için ise finansman konusu ön planda olup, geçen periyotta hudutlu da olsa çeşitli dayanaklar ortaya konulmuştur. Önümüzdeki devirde kentsel dönüşümün hızlanması muhtaçlığı çerçevesinde yeni finansman araçlarına gereksinim daha fazla gündeme gelecektir.”

TMB Lideri Eren, bu süreçte ülke için “yeşil dönüşüm” yükümlülüklerinin de artık gündemde olduğuna işaret ederek, dünyanın dikkatinin şu anda Mısır’da başlayan 27’nci Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP27) olduğunu söylemiş oldu.

“Yeşil binalar desteklenmeli”

Paris İklim Muahedesi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı süreci kapsamında Türkiye’nin net sıfır karbon emisyonu gayesini 2053 yılı olarak deklare ettiğını anımsatan Eren, şunları kaydetti:


“Özel dalımız için yeni bir değişim süreci başlarken yapılı etraftan kaynaklanan karbon emisyonunun azaltılması için ulusal bazda bütüncül bir yaklaşımla binaların tasarımı, gereç seçimi, inşası, kullanması ve yıkımı süreçlerini kapsayan yapısal değişikliklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yeşil bina ve verimli güç teknolojileri kullanması ve bu hedefe yönelik yenilikçi-yaratıcı projeler öncelikli olarak desteklenmelidir. Sürdürülebilir akıllı ulaşım altyapısının oluşturulması açısından da bölüm öne çıkmaktadır. birebir vakitte inşaat faaliyetlerinin dönüşümünde şirketler için başta karbon vergisinin getireceği yükten telaş edilmektedir. Bu çerçevede yeşil finansman araçları konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımızın standart belirleme çalışmalarına başlaması ise değerli olup süreç hızlandırılmalıdır. İlgili çalışma kümelerinde bölümümüzü temsil eden Birliğimiz, Paris İklim Muahedesi çerçevesinde kurulmuş global bir platform olan GlobalABC’ye (Global Alliance For Buildings and Construction) de ülkemizden üye birinci kuruluş olmuştur. GlobalABC’nin ülkelerin düşük karbonlu ve sağlam binalara yönlendirilmesi yoluyla global dönüşümün hızlandırılması tarafındaki çalışmalarını yakından takip ediyoruz.”
 
Üst