TÜBİTAK burs başvurusu ne vakit? İşte TÜBİTAK bursu müracaat kaideleri

Hasan

New member
2021 TÜBİTAK burs başvurusu bu yıl ekim ayında yapılacak. Üniversite öğrencilerine burs verileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “STAR burs programını, 1500 öğrenci için bir daha açıyoruz” sözlerini kullandı. Yurt ortasında başarılı öğrencilerin temel bilimlere yönelimini teşvik etmek gayesiyle TÜBİTAK bursu verilecek.

TÜBİTAK BURS BAŞVURUSU NE VAKİT?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) internet sitesinden yayınlanan duyuruya bakılırsa, burs programının müracaatları 25 Ekim-12 Kasım 2021 tarihleri içinde alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK tarafınca Aziz Sancar ismine ocak ayı sonunda doktora programının da başlayacağını bildirdi. Belli kuralları taşıyan üniversite öğrencileri için hayata geçirilen TÜBİTAK burs müracaatları 2021 yılı için 2. defa yapılacak.

TÜBİTAK BURSU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ekim ayında alınacak TÜBİTAK müracaatları e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılacak.

TÜBİTAK, Türkiye’nin genç ve başarılı beyinlerini desteklemeye devam ediyor. Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) kararında sayısal kısımlar (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik) için Y-SAY, eşit yüklü ve sözel kısımlar (Türk Lisanı ve Edebiyatı, İdeoloji, Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Antropoloji, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, İlahiyat) için TYT puan çeşidinde birinci 25 bine girerek yurt ortasındaki üniversitelerin belirtilen örgün öğretim programlarından birine kayıt yaptıranlar, BİDEB 2205-Lisans Burs Programı’ndan aylık 4 bin TL’ye kadar burs almaya hak kazanıyor.

TÜBİTAK BURS MÜRACAAT KURALLARI NELER?

Ayrıyeten, kelam konusu Program kapsamında bursiyer seçilip desteklenen öğrencilerin meslek gelişimlerine dayanak olmak ve maksatlarına ulaşmalarına katkı sağlamak maksadıyla ‘BİDEB 2248-Mentorluk Dayanağı Programı’ kapsamında mentorluk takviyesi veriliyor. Mentorluk dayanağı, öğrencilerin meslek amaçları doğrultusunda bilimsel ve teknolojik yetkinliklerini geliştirmeleri gayesiyle lisans eğitimlerinin sonuna kadar devam ediyor.

Desteklenen bursiyerlerimizin yararlanması için ‘BİDEB 2237-A Bi̇li̇msel Eğitim Aktiflikleri Desteği̇ Programı’ kapsamında robotik, yenilenebilir güç, yapay zeka, etnobotanik, argümantasyon, gastronomi, hukuk, nükleer güç üzere biroldukca alanda yüz yüze ya da çevrim içi eğitim programları düzenleniyor. ‘BİDEB 2224 – Bilimsel Etkinliklere İştiraki Destekleme Programı’ kapsamında yurt ortasında ya da yurt haricinde düzenlenen bilimsel etkinliklere iştirakleri için takviye sağlanıyor.

TÜBİTAK BURSU MÜRACAAT SAYFASI