Tesla’ya Yeni Şok: Autopilot İçin Yeni Bir Soruşturma Başlatıldı

KaradeniZ

New member
Tesla’ya Yeni Şok: Autopilot İçin Yeni Bir Soruşturma Başlatıldı Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi (ABD), Tesla’nın “kendi kendini süren” Autopilot sistemi hakkında resmi bir soruşturma başlattı. Milyarder Elon Musk’ın sahibi olduğu şirkete ilişkin otomobiller birkaç kazaya karışmış olsa da, soruşturma 11 özel hadiseye odaklanacak. Bu kazalar, otomobillerin birinci yardım gruplarının müdahale alanlarına ilişkin kazalardan oluşuyor.

NHTSA’nın Kusur Soruşturma Ofisi (ODI), soruşturmanın resmi dokümanlarında “Ocak 2018’den bu yana, Kusur Araştırma Ofisi (ODI), çeşitli konfigürasyonlardaki Tesla modellerinin bir yahut daha fazla araca çarptığı on bir kaza tespit etti. Kazalar bu özetin sonunda tarihe, kente ve eyalete nazaran listeleniyor” dedi.

Olayların birçok hava karardıktan daha sonra meydana geldi ve karşılaşılan kaza alanları, birinci yardım takımlarının araçlarının ışıklarını, işaret fişeklerini, ışıklı bir ok tahtası ve yol konileri üzere olay yeri denetim tedbirlerini içeriyordu. İlgili araçların hepsinin, kazalara yaklaşma sırasında Autopilot yahut Trafik Hassas Seyir Denetimi kullandıkları doğrulandı.

İsmi tam otonom sürüşü andırıyor olsa da Autopilot teknolojisi etkinken araçlar kendi kendilerini sürmüyor ve şoför hala tam sorumluluk sahibi sayılıyor. Teknoloji, aracın şeridini ve suratını müdafaasını ve yol ortamıyla akıllı bir biçimde etkileşime girmesini sağlayan lakin basitçe kandırılabilen bir Gelişmiş Şoför Yardım Sistemi (ADAS) olarak tanımlanıyor. Örneğin kısa bir süre evvel bu değişen teknolojinin kehribar renkli dolunayı bir trafik ışığıyla karıştırabileceği bildirildi…