Tesla’nın başı, araçlarının Otopilot özellikleri niçiniyle bir kere daha sıkıntıda

KaradeniZ

New member
Tesla’nın başı, araçlarının Otopilot özellikleri niçiniyle bir kere daha sıkıntıda Reuters, “konuya yakın üç kişiden” alıntı yaparak Tesla’nın, “Otomatik pilot” yetenekleriyle ilgili yaşanan olaylar niçiniyle ABD Adalet Bakanlığı tarafınca başlatılan bir ceza soruşturmasıyla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Kaynakların dediğine göre soruşturma, Tesla’nın Otopilot sisteminin etkin kullanmasını içeren ve kimileri vefatla sonuçlanan bir düziniçin fazla kazanın akabinde geçtiğimiz yıl başlatıldı.

Tesla ve bilhassa CEO Elon Musk, Autopilot’un yetenekleriyle ilgili tezlerinde daima gözü pek oldu. Şirketin “Tam Kendi Kendine Sürüş” yahut FSD olarak isimlendirdiği lakin kendi kabulüyle bile bu tanıma uymayan beta sürümü 2020 yılının Ekim ayında piyasaya sürüldü ve şu anda halka açık son sayılara nazaran, daha geniş küresel Tesla sahipleri nüfusu içerisinden 100.000’den çok üyeye sahip.

Otomobil üreticisi, “Otomatik Pilot”, “Gelişmiş Otopilot” ve “Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği” kullanıcılarını, her vakit ellerini direksiyonda tutmaları, uyanık olmaları ve araçlarının denetimini sürdürmeleri gerektiği konusunda uyarıyor. tıpkı vakitte, Ocak ayındaki gelir duyurusu sırasında Musk, sistemlerinin “bir beşerden daha güvenli” olabileceğini öne sürmüştü. FSD’nin ortalama bir şoförün epey üzerinde bir güvenlik düzeyinde çalışacağını belirten Musk, bu tezini çabucak sonrasında da tekraren yenidenladı.
 
Üst