Tesla Semi, ertelemelerle dolu 5 yılın akabinde birinci müşterisine ulaştı

KaradeniZ

New member
Tesla Semi, ertelemelerle dolu 5 yılın akabinde birinci müşterisine ulaştı Tanıtılmasından beş yıl daha sonra, birinci Tesla Semi kamyonları şirketin Sparks, Nevada’daki Gigafactory’sinde düzenlenen bir aktiflikte müşterilere teslim edildi.

ilk vakit içinderda 2017’de konsept olarak tanıtılan kamyonların 2019’da üretime girmesi gerekiyordu lakin COVID-19 salgını ve global kesim kahırları da dahil olmak üzere çeşitli niçinlerle tekraren erteleme yaşandı. Tanıtımından kısa bir süre daha sonra 100 Semi rezerve eden PepsiCo’nun temsilcileri, birinci parti kamyonları teslim almak için aktiflikte hazır bulundu.

Tesla, Semi’nin art akslardaki dört bağımsız motorla çalıştığını, 0-100 km/s sürate 20 saniyede çıkabileceğini ve 800 kilometre civarında pil menziline sahip olduğunu söylüyor. Fiyatlar 150.000 dolardan başlıyor.

İkisinde Pepsi ve Frito Lay logoları bulunan dört Tesla Semi’nin bulunduğu bir sahnede duran Elon Musk, gezegen genelinde malların nakliyesinden kaynaklanan karbon emisyonlarının ölçüsünü azaltma gereksiniminden bahsetti.


Tesla, Semi’yi kamyon nakliyatının geleceği olarak konumlandırıyor. Lakin şirket üretime başlamak için çaba ederken, kamyon nakliyeciliği sanayisinin geri kalanı elektrikli araçları fazlacatan benimsedi. Daimler, Volvo, Peterbilt ve BYD üzere büyük ekipman üreticileri kendi elektrikli kamyonları üzerinde çalışıyor. Bloomberg’e göre teslim edilen Tesla Semi’ler, kısmen California Hava Kaynakları Heyeti tarafınca finanse edilen 30.8 milyon dolarlık bir projenin son kesimiydi. Dolandırıcılık argümanları ve yönetici sirkülasyonu ile çaba eden Nikola Motors bile Tesla’dan evvel hidrojenle çalışan bir kamyonu teslim etti.

Bill Gates’in elektrikli kamyonlardan umudu yok

İki yıl evvel Bill Gates, pil teknolojisindeki büyük atılımlara karşın elektrikli araçların uzun uzaklıklı kamyon nakliyatının üstesinden gelmeye hazır olmadığını söylemişti. Gates, “Kısa aralıkları kat etmeniz gerektiğinde elektrik işe fayda, lakin ağır, uzun aralıklı araçlar için farklı bir tahlile muhtaçlığımız var” demişti. Musk’ın Gates’e cevabı ise, bekleneceği üzere, Twitter’da kaba memler yayınlamak olmuştu.

Etkinlik sırasında şarj konusuna değinen Musk, Tesla’nın 1 megavat hakikat akım gücü sağlayabilen yeni bir sıvı soğutmalı şarj konnektörü geliştirdiğini de deklare etti. Musk, seyircilerin alkışları içinde bu konnektörün Cybertruck için de kullanılacağını söylemiş oldu.
 
Üst