Tesla, 2021 Yılında Teslim Ettiği Araç Sayısıyla Musk’ın Yüzünü Güldürdü!

KaradeniZ

New member
Tesla, 2021 Yılında Teslim Ettiği Araç Sayısıyla Musk’ın Yüzünü Güldürdü! Tesla‘nın 2021’deki satış başarısı göz kamaştırıyor. Şirket, 2021’de 308.600 adedi dördüncü çeyrekte olmak üzere toplam 936.172 elektrikli arabası müşterilerine ulaştırdığını deklare etti. Bu, şirketin hedeflediği 1 milyon araç teslimatına pek yakın. Ayrıyeten 2020’de müşterilere teslim edilen 499.550 adet aracın neredeyse iki katı.

Aslında geçen yıl Model S ve Model X için epey da parlak geçmedi. Bu araçların teslimatları 2021’de yarıdan fazla düşerek 57.039 adetten 24.964’e düştü. bir daha de bu tam bir şok değildi, zira biroldukca müşteri, yüksek performanslı S ve X yenilemelerini beklemek istedi. Bu da, ilkbaharın sonlarında gerçekleşti

Otomotiv sanayisini rahatsız eden ve hatta Tesla’nın kimi modellerinde USB ilişki noktalarını kaldırmasına niye olan çip zahmeti göz önüne alındığında, teslimat sayıları daha da etkileyici bir hal alıyor. Şirket, 2022 için planlanan Cybertruck ve Austin ve Berlin bölgelerindeki yeni fabrikaları ile büyümeye devam edecek üzere görünüyor.

Lakin her şey bu kadar da toz pembe değil. Tesla, eser gecikmelerini (Cybertruck ve Semi dahil), kademeli fiyat artışlarını ve Aralık ayında kamera ve bagaj kusurlu yarım milyon aracı gaye alan bir geri çağırma da dahil olmak üzere bir dizi geri çağırmayı içeren meselelerle boğuşmak zorunda kaldı. Ayrıyeten karşısında pek dişli rakipler de görüyor. Tesla, Ford’un F-150 Lightning’ine, Cadillac’ın Lyriq’ine, Mercedes EQA’ya ve başka EV’lere karşı büyük bir çaba vermek zorunda kalacak. Öteki bir deyişle Elon Musk’ın şirketi şu an için pek yeterli bir pozisyonda fakat pazarın süratle değişebileceği de unutulmamalı.
 
Üst