Taban fiyat için kritik gün! Erdoğan açıklayacak

Beykozlu

New member
Milyonlarca çalışanın alacağı maaşı belirleyecek minimum fiyat artırımı için kritik gün. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yeni minimum fiyatın açıklanacağını duyurdu.

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplatısı akabinde yeni fiyatın açıklanması beklenirken, toplantı daha sonrasında konuşan Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, “Teklifimizi bakan beyefendiye ve kurula ilettik. Bizim resmi teklifimiz 9 bin TL” dedi.

Yeni minimum fiyatın teklif ettikleri bu sayının altında kalması durumunda masada olmayacaklarını duyuran Atalay, “Verirlerse imzalarız, vermezlerse işin ortasında olmayız” diye konuştu.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Asgari fiyat için görüşmeler devam ediyor. Maalesef dün sonuç alınamadı” dedi.

Bilgin, dördüncü minimum fiyat toplantısının ne vakit yapılacağına ait ise, “Tarih çabucak hemen belirli değil, görüşmeler devam ediyor” açıklamasında bulunmuştu.

KÜLLİYE’DE SON TABAN FİYAT TEPESİ GERÇEKLEŞTİ

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyatı belirleme çalışmalarında son görüşme gerçekleşti. 2023 yılında uygulanacak minimum fiyat artırımı ile ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye’de Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’i kabul etti. Görüşmenin ana gündem unsuru minimum fiyat hesapları oldu.

ASGARİ FİYAT NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Asgari fiyat artırımı için nefesler tutuldu. Bakan Alim’in bugün son defa TÜRK-İŞ ve TİSK ile görüşüp Lider Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi vermesinin akabinde yeni minimum fiyatın bugün öğlen saatleri yahut daha sonrasında duyurulması bekleniyor.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin küme toplantısında konuştu. “Bakanımla görüştüm, inşallah taban fiyatı yarın (bugün) açıklayıp, yoluna koyacağız” dedi.

Grup toplantısı daha sonrası TBMM koridorlarında bir gazetecinin “Asgari fiyat 9 bin TL olur mu?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

– Bakanımla patron sendikası lideriyle oturulur konuşulur. Değerlendirmemizi yaparız inşallah güzel bir adım atar sonuca varırız.

– O denli her insanın her söylemiş olduği ile adım atacak halimiz yok, zira bizim sırtımızda küfe var, sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur, bizim sırtımızdaki 85 milyonun taşındığı bir küfedir.

– Bunların hepsini düşüneceğiz eğitimden sıhhate adaletten emniyete ulaşımdan alt üst yapı meselelerine kadar, bunlar bir şeyle yapılacak değil mi sırtında küfe olmayanlar bol uzunluk atıp tutuyorlar.

ASGARİ FİYAT NE KADAR OLACAK?

Dünkü toplantıya, komitede emekçiyi temsil eden Türk-İş’in Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’ın katılmasına karşın toplantı bitiminde Türk-İş Lideri Ergün Atalay’ın açıklama yapması dikkat çekmiş; Atalay, resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu, bu teklifin altındaki bir sayıya imza atmayacaklarını söylemişti

Peki patronun 9 bin TL’yi kabul etmesi mümkün mü, daha altı olacaksa da seçim öncesi personel kesitinin olmadığı bir taban fiyat masasına hükümetin yaklaşımı nasıl olur, patrona yeni takviyeler mi verilir?

Kocaeli Üniversitesi Çalışma İktisadı ve Endüstriyel Bağlantılar Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, 8 hususta öngörülerini paylaştı.

Dünkü toplantı daha sonrası sayı açıklanması beklenirken bir daha bir kararın çıkmadığını belirten Çelik, “Ancak Türk-İş Lideri “9 binin altı olmaz” diyerek kurul toplantısına girip emekçi heyetini alıp çıktı. Açıklamayı personel heyeti lideri Kavlak’ın değil Türk-İş Liderinin yapması kıymetli bir nokta” değerlendirmesini yaptı.

Türk-İş’in bu atak ile el yükselttiğini belirten Çelik, “Bu atılım ile taban fiyatın 8 bin-8 bin 500 bandında olması ihtimali ortadan kalktı. Türk-İş 9 binin altına inemez. Hükümet de inemez. Patronların ise 9 bin+ bir ölçüye evet demesi zor” diye konuştu.

ASGARİ FİYAT 9 BİN TL OLUR MU?

Türk-İş’in minimum fiyata muhalif kalıp, hükümet ve patron bloğunun 8 bin 500 civarında bir minimum fiyat belirlemesinin de ihtimal dahilinde olduğu varsayımında bulunan Prof. Dr. Çelik, “bu biçimdece Türk-iş durumu kurtarabilir. Lakin bu seçenek hükümet ve Cumhurbaşkanı açısından kabul edilebilir değil. Çok mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Çünkü personel kanadının muhalif olduğu bir taban fiyatı patronlarla bir arada belirlemenin seçim öncesi tercih edilebilir olmadığının altını çizen Çelik, “Hükümet ve Cumhurbaşkanı, personel ve patronun üzerinde anlaştığı ölçünün bir ölçü üzerinde bir minimum fiyatı açıklamak isteyecektir. ötürüsıyla buradan geri dönüş epey mümkün değil” dedi.

“Dahası, Türk-İş Lideri’nin iktidarı güç duruma düşürecek bir atılım yapması da ihtimal dahilinde değil” diyen Prof. Dr. Çelik, “Peki ne olabilir? Üç tarafın evet diyeceği 9 bin+ formülü nasıl olacak?” sorusunu şöyleki yanıtladı:

‘KABAK İŞKUR’UN BAŞINA PATLAYABİLİR’

“İhtimal odur ki, kabak İşsizlik sigortası ve İŞKUR’un başına patlayacak. İŞKUR kaynaklarından patronlara önemli bir dayanak verilecek.

Örneğin taban fiyat dayanağı 100 liradan 400 yahut 500 liraya çekilecek ve/veya ek SGK prim dayanağı sağlanacak. Bu da İŞKUR’a yüklenecek.

İşte işsizin parası ile “kazan-kazan” formülü!”

‘İŞSİZLİK FONU’NDAKİ 120 MİLYAR TL KULLANILABİLİR’

9 bin TL taban fiyatı mümkün kılmak için İşsizlik Fonu kaynaklarına dikkat çeken Çelik, şöyleki devam etti:

“İşsizlik Fonu’ndaki 120 milyar TL seçim öncesi minimum fiyat takviyesi olarak kullanılacak. Üç taraf da zevahiri kurtaracak.

Umarım ve dilerim bu biçimde olmaz lakin taban fiyatta kabak güya İşsizlik Sigortası Fonu’nun başına patlayacak.

İŞKUR kaynakları patronlara taban fiyat dayanağı olarak verilmek yerine işsizlere ödenmeli.

Resmi işsizlerin yalnızca yüzde 11’i işsizlik ödeneği alabiliyor. Patronlara ise bol kepçe İŞKUR teşviki veriliyor.”

ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Komite, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı tarafınca toplantıya çağrılıyor ve yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört sefer toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy oldukcaluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

NET 5 BİN 500 TL

Asgari fiyat, bir emekçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir emekçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt taban fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta primi oluşturuyor.
 
Üst