Suriyelilerin otomobillerindeki 515 sayısının manası nedir? Arap milliyetçilerinin sembolü

Temel

New member
Türkiye’de hayatını sürdüren Suriyeli sığınmacıların otomobillerinin art camlarında birbirine çatılmış 2 kılıç ve 515 yazısı merak konusu oldu. Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, ‘515’ sembolüne dikkat çekerek, İçişleri Bakanlığı’na ihtarda bulundu.

SURİYELİLER 515 NEDİR?

Geniş bir coğrafyaya yayılan Arap aşiretlerinin kendilerine has sayıları bulunuyor. 515 sayısı, Arap milliyetçiliğini savunan El Naim, Kariyş, Seliym, Heziy, Kenani aşiretlerinin sembolü olarak biliniyor. Kelam konusu aşiretler, büyük Arap Devleti fikrini savunan radikal Arap milliyetçileri olarak tanımlanıyor.


SURİYELİLERİN OTOMOBİLLERİNDEKİ 515 NE DEMEK?

OdaTV’den Hazar Şahsuvar’a konuşan
Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin araçlarında yazan ‘515’ sayısının tehlikelerine dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

* Bunlar, Yemen, Suudi Arabistan Suriye’de bulunan Arap milliyetçisi bir aşiret. Türkiye’ye de göç periyodunda gelmişler. Arap Devleti fikrini savunuyorlar. bir müddetden beri değişik vilayetlerde örgütleniyorlar. Araçlarına bakıldığı vakit ekonomik meşakkatlerinin olmadığı aman bunlara bakalım diyeceğimiz şahıslar değil.


* Bilhassa Suriyeli gençler içinde yükselen bir Arap Milliyetçiliği var. Süratle yayıldığına şahit oluyoruz. Göç ve Mülteciler Uzmanı ve Türk-Alman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Erdoğan da ‘şiddetli bir biçimde artıyor’ diye dikkat çekti. Bu da onun tezahürlerinden bir tanesi.

* Sistemli, örgütlü kendisine toplumsal medya üzerinden açıklamaktan çekinmeyen, saldırgan bir yapının oluştuğunu gösteriyor bir boyutuyla. Biz de Zafer Partisi olarak sosyolojik sürecin bu boyutuyla ilgili uyardık ve uyarmaya devam ediyoruz.


* İstedikleri kadar kapatmaya çalışsınlar oradan kapatıyorlar, buradan patlıyor. Sonuç prestijiyle bu Türkiye’nin gündemi. Gelecek yıllarde göç ve global ısınma ve bunlardan kaynaklı terör hareketleri olacak. Bölücü ayrılıkçı aksiyonlar olacak göç artık siyasettir.


SURİYELLERİN 515 YAZISI NE MANAYA GELİYOR?

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, Adana’da kaydedildiği tespit edilen, ellerinde döner bıçakları ve sopalarla yürüyüş yapan Suriyelilerin manzaralarını paylaşarak şu sözlere yer vermişti:

* Adana’da gövde gösterisi yapan Suriyeli çeteler görüntüsü için “Bu görüntü gerçek mi?” diye soranlar var. Evvelki görüntünün üzerinde yazan bu 515 nedir? Artık paylaşacağım görüntüdeki araçların üstündeki “515 ne manaya geliyor?” diye İçişleri Bakanı’na da sorsunlar.


* Bu 515 yalnızca Adana’da mı? Şanlıurfa’daki bu 515 bir çete mi yoksa terör örgütü mü? Kaç vilayetimizi işgal ettiler, kaç üyeleri var, logolarındaki bu kılıçların manası nedir? Hamaseti olan sığınmacı dostu (!) humanist görünümlü emperyalist dostları, haydi bu sorulara yanıt verin!
 
Üst