Son dakika! Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den birinci açıklama: Hadiselerin sıfırlanmasını beklemeyiz

Hasan

New member
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama sonucuna göre, misyondan affını isteyen ve af talebi kabul edilen Prof. Dr. Ziya Selçuk’un yerine Ulusal Eğitim Bakanlığına, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer atandı. Atamanın, Anayasanın 104 ve 106’ncı unsurları mucibince yapıldığı açıklandı.

Prof. Dr. Ziya Selçuk’tan nazaranvi devralan yeni Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “İlk önceliğim tüm önlemleri alarak okulları pandemi öncesinde olduğu üzere yüz yüze eğitime uygun hale getirmektir. Okulların açılması için hadiselerin meçhul bir gelecekte büsbütün sıfırlanmasını bekleyemeyiz. Eylül’de okulları açmak için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

”AMACIM ÇOCUKLARIMIZIN KALİTELİ BİR EĞİTİM ALMALARI İÇİN FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAMAKTIR”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açıklamaları şu biçimde:

“Milli Eğitim Bakanı olarak büyük bir sorumluluk üstlendiğimin ve epeyce güç bir bakılırsavi devraldığımın farkındayım. Son bir buçuk yıldır pandemi’nin getirdiği zorluklar ötürüsıyla tüm dünyada ve ötürüsıyla Türkiye’de eğitimi minimum seviyede sağlamak bile önemli bir sorun haline gelmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 19 yılda AK Parti Hükümetleri, eğitime sahiden büyük yatırımlar yapmışlardır. bu biçimdece Türkiye’deki eğitim sisteminin fizikî ve teknolojik alt yapısı biroldukça Avrupa ülkesiyle rahatlıkla kıyaslanabilir bir zenginliktedir. Bina ve derslik muhtaçlığımız pek azalmıştır. Daha kıymetlisi OECD tarafınca yapılan son PISA ve TIMS üzere memleketler arası öğrenci muvaffakiyet izleme araştırma sonuçlarının da gösterdiği üzere son senelerda Türkiye’de de eğitim kalitesinde de değerli güzelleşmeler başlamıştır. Lakin Türkiye olarak dünyayla daha hayli rekabet edebilir bir eğitim sistemine gereksinimimiz vardır.

Bu güç bakılırsavi sayın Bakanımızdan devralırken, en büyük avantajım saygıdeğer Bakanımızla 3 yıl birlikte kendisinin Bakan yardımcısı olarak çalışmış olmamdır. Kendilerine bu süreç içerisinde takımlarında bana yer verdikleri için en içten şükranlarımı sunuyorum. Sayın bakanımız devrinde başlayan ve bir kısmını bir arada başarılı bir biçimde yürüttüğümüz epey kıymetli projeler var. Bunları devam ettireceğiz. Öğretim üyesi bir eğitimci ve Ulusal Eğitim Bakanı olarak en temel maksadım, tüm çocuklarımızın, Türkiye’nin neresinde olursa olsunlar kaliteli bir eğitim almaları için fırsat eşitliğini sağlamaktır.”

“ARTIK OKULLARI KAPALI TUTMA ÜZERE BİR LÜKSÜMÜZ YOK”

“Türkiye, dünyayla yarışabilecek bir eğitim sistemi kurabilecek bir güçtedir. İnanılmaz kuvvetli bir öğretmen takımımız var, fazlaca deneyimli bir bürokratik grubumuz var. Eğitimin tüm paydaşlarını da dikkate alarak fazlaca çalışacağız. Bu vesileyle belirtmek isterim ki; Eylül’de okulları açmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Pandemi periyodunda öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz epey büyük zorluklar yaşadılar ve fazlaca büyük fedakarlıklar gösterdiler.

Geçen bir buçuk yılda pandemi ötürüsıyla yaşanan kaybın telafisi için sayın Bakanımızın da hayli kıymetli çalışmaları oldu. Bu çalışmalar güncellenerek motamot devam edecek. Birinci önceliğim; gerekli tüm önlemleri alarak okulları tıpkı pandemi öncesinde olduğu üzere yüz yüze eğitime hazır hale getirmektir. Türkiye’nin geleceği için yüz yüze eğitime bir an evvel geçmek pek kritik bir hal almıştır. Okulların açılması için olayların bilinmeyen bir gelecekte büsbütün sıfırlanmasını bekleyemeyiz. Pandemi ötürüsıyla çocuklarımızın bedensel ve zihinsel olarak daha fazla olumsuz etkilenmelerine de müsaade edemeyiz. Son kelam olarak artık okulları kapalı tutma üzere bir lüksümüz yoktur.”

‘HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Ulusal Eğitim Bakanlığı vazifesinden affını isteyen ve talebi kabul edilen Ziya Selçuk, “bakılırsav yaptığım müddet boyunca bir arada epey değerli çalışmalara imza attığımız Sn. Prof. Dr. Mahmut Özer’e muvaffakiyetler diliyorum. Yeni atanan bakan yardımcısı arkadaşları da tebrik ediyorum. Ziya Öğretmen olarak bu ülkenin çocukları için her durumda hizmet etmeye devam edeceğim. Bizim işimiz eğitim ve öğretmenlik. Hoş ülkemin çocukları ve yarınları için yapılmış olan tüm güzelliklere, hoşluklara ve verilen emeklere her daim sonsuz bir vefa içerisinde olacağım ve çalışmaya devam diyorum” dedi.