Şişen fiyattan emlakçılar da kaygı yanıyor

celikci

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, konut piyasasını rahatlatacak 3 kredi paketi açıklamasının akabinde ilandaki konut meblağlarının 200-500 bin TL artırılmasını emlakçılara sorduk. Mesken almak isteyen vatandaşlar bunu fırsatçılık olarak değerlendirirken, durumdan kendilerinin de şikâyetçi olduğunu söyleyen emlakçılar, günlük fiyat artışlarına yetişemediklerini belirtti. Yeni Şafak muhabirlerinin görüştüğü emlakçılar, “Biz de daima değişen konut meblağlarına yetişemiyoruz, konut sahipleri kıymetinin üstünde meskenlere fiyat biçiyor” dedi.

ARŞİV

FIRSATÇILIK PİYASAYI MAKUS ETKİLİYOR

tutarların 15 güne tam oturacağını kaydeden emlakçı Faruk Kızıltaş, “Cumhurbaşkanının açıklamalarından daha sonra fırsatçılar kendilerini gösterdi. Konut ilanlarının bulunduğu sitelerde fiyatlar uçmuş durumda. Vatandaşlar prestij etmiyor lakin bu fırsatçılar piyasayı olumsuz etkiliyor. Bu artışlar, mesken sahipleri ve uzman olmayan emlakçılardan kaynaklanıyor.

Bu piyasa da marketlerde yapılan yağ stokuna döndü. Biz konut sahibine dairenin fiyatını söylüyoruz. Şayet kendi istediği fiyat üzerinden satmak isterse, biz çekiliyoruz. Ben bu daireyi sizin istediğiniz fiyata satarım dersem mesuliyet altına girmiş oluyorum. Kiralarda da durum tıpkı biçimde. Olağan fiyatın üzerinden kiraya vermek isteyen olduğu vakit uyarıyoruz.” sözlerini kullandı.

DENETİMLER ARTIRILMALI

Gayrimenkulde çok artışı engellenmenin sıkı kontrollerle sağlanabileceğini altını çizen emlakçı Emre Akkan, “İstanbul parlak bir yer olduğu için yabancılar geliyor. Konut sahipleri de pahası olmasa bile fahiş fiyatlar isteyebiliyor. Para devreye girdiğinde, insanların ne vicdanları ne inançları ne unvanları kalıyor. Devletin caydırıcı uygulamalar yapması gerekiyor. Her şeyin beyan bedeli, rayiç bedelini devlet belirlemeli ve onun % 20’sinin üzerine çıkılmamalı” dedi.

YÜZDE 10-25 ORTASI ARTTI

Gayrimenkul piyasasıyla yakından ilgilenen Hakan Şatlıoğlu, “Uzun vakittir internetten konut fiyatı ilanlarına bakıyorum. 7 Mayıs’ta 2 milyona müşterisi olduğum bir dairenin fiyatının, 9 Mayıs’ta 2 milyon 500 bin liraya çıktığının öğrendim. Bu fiyat artışı Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından daha sonrasında oldu. Fiyatlar yüzde 10 ila 25 içinde artmış. İzmir’deki ilanların neredeyse hepsi arttı” formunda konuştu.