Sıhhat sigortası 1 yılda 3 kat zamlandı!

Beykozlu

New member
Türkiye’nin sıhhat sistemi ve iktisattaki eş vakitli çöküş, insanları sıhhatleri ile ilgili büyük bir çıkmaza soktu.

Sözcü’den Hasret Ermiş Beyhan’ın haberine bakılırsa bir epeyce kritik branşta dahi devlet hastanelerinde aylarca randevu bulunamaz, uzman tabiplere ulaşılamaz hale getirilen sıhhatte özel kesim tek çıkış yolu haline gelmiş durumda.

SAĞLIK ATEŞ PAHASI

Ancak özel sıhhat sistemi de dışa bağımlı; TL’nin paha kaybı ve iktisattaki öngörülemezlikle birçok girdisini ithal eden bölümde fiyatlar uçuşa geçti. Bu durum ortasında bulunduğumuz yenileme günlerinde sıhhat dalı primlerinin 3 ilE 4 kata kadar artmasını birlikteinde getirdi.

Bugün bir MR’ın 8 bin TL’lere yapıldığı, ameliyat fiyatlarının 100 bin TL’leri bulduğu noktada sıhhat sigortaları fiyatlarında de büyük artışlar yaşanıyor.

Sağlık sigortası yaptırdığı şirketten yenileme fiyatını duyanlar büyük bir şok yaşıyor. Geçen yıl 16 bin TL fiyatla yapılan ayakta artı yatarak sıhhat sigortası için 50 bin TL’yi bulan fatura ile karşılaşanlar büyük bir isyan ortasında.

Sigortacılar sıhhat sigortasında gelen artışın statü, gelir düzeyi fark etmeden tüm vatandaşları zorladığını fakat şirketlerin de artan fiyatları yansıtmak durumunda olduğunu belirtti. Konuştuğumuz bir sigorta kesimi yetkilisi, “2023 daha da makus olacak.

Firmalar önümüzdeki yılı da önnazaranrek fiyatları belirliyor, artışların bu kadar yüksek olmasının bir niçini de gelecek fiyat artışlarını önce poliçelerde faturalandırabilmek” dedi.

Vatandaş ‘yatarak tedavi’ye döndü

– Sigortacılar fiyat artışlarından daha sonra birçok defa ayakta sıhhat sigortasının kapsamını daraltıp, yalnızca yatarak tedavileri kapsayacak biçimde sigortasını devam ettirenlerin sayısının arttığını söylemiş oldu. Kesimde 2023’te bu fiyatlarda bir tıp artış daha olacağı konuşuluyor.
 
Üst