SGK yolsuzluğunda ikinci perde açılıyor! Evrakların gerisi gelecek

Beykozlu

New member
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, SGK’daki ilaç ve tıbbi materyal yolsuzluğu kapsamında epey sayıda bürokratı işten atıp savcılığa verdiğini söylemiş oldu. Alım, bu soruşturmanın devamı olan öteki bir soruşturmanın daha yürütüldüğü bilgisini verirken o yolsuzluğun boyutunun da 1 milyar lira olduğunu deklare etti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Bakan Alım, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde soruları yanıtladı. CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, “Sayın Bakanım SGK Lideri ve daire liderlerinin dahil olduğu yolsuzluk tezleri üzerine geçen sene de size soru sormuştum. Yolsuzluklar üzerinden vazifeden almaların olduğunu, sonuna kadar gideceğinizi ve tereddüt etmememizi söylemiş olduniz lakin ortadan bir sene geçti, hiç bir şey duymadık. Kimler hakkında cürüm duyurusunda bulundunuz? Müfettişler ne kadarlık ziyan tespit etti?” diye sordu.

Bakan Alım, yolsuzluklarla ilgili bir hukukçu arkadaşını nazaranvlendirdiğini belirterek, “O arkadaşımız didik didik etti ve oradaki bütün yolsuzluk hadisesine bulaşmış erkeklerin büsbütün ilgili savcılığa cürüm duyurusunda bulundu” dedi. Soruşturmanın devam ettiğini belirten Alım, “Şu anda onun devamı olan diğer bir soruşturma devam ediyor. Onun devamı olan bir soruşturma. Oradaki sayı 1 milyar lira civarında. Onun sorumluları yargıya hesap verecekler, kimi sorumlu bakılırsavlileri de ben işten attım, nazaranvlerine son verdim” diye konuştu.

Bilgin, yolsuzluğa bulaştığı için işten atılan, savcılığa bildirilen isimleri dava devam ettiği için açıklayamayacağını söylemiş oldu.

DOSYALARIN GERİSİ GELECEK

Bakan Alım, yolsuzluğa karışanlar içinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun akrabası olduğu tarafındaki tezlerin hakikat olmadığını, evrakta Soylu’ya yakınlığı olan rastgele bir ismin bulunmadığını söylemiş oldu. Yolsuzlukların üzerinde uzun müddettir titizlikle çalıştıklarını belirten Alım, “Suçluları işten attım ve savcılığa verdim. Belgenin gerisi gelecek. O kapsamda öteki nerelere ulaşırsa, kime ulaşırsa, oradan da kimsenin tereddüdü olmasın” dedi.