Sefaköy Metro Projesi’yle ilgili İBB’ye cevap: Projede birtakım evraklar eksik

celikci

New member
Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Beylikdüzü-Sefaköy (İncirli-Sefaköy-TÜYAP) Raylı Sistem Sınırı’na ilişkin proje ve dokümanlarının incelenmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne gönderildiği açıklandı.

Kelam konusu çizginin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının Yatırım Programı’na alınması için gerekli onayın verilmesinin talep edildiği aktarılan açıklamada, “Projelerin incelenmesinde Bakanlığımızca onay verilmesi için zarurî olan ‘kesin proje’ vasfında proje teslim edilmediği, avan evrede kalmış doküman sunumu yapıldığı anlaşılmış, eksikler ise İBB temsilcilerine ve proje firmasına bildirilmiştir.” sözü kullanıldı.

Toplantılara karşın eksiklikler giderilmedi

Devam eden süreçte proje firmasının yaptığı sunumlar ve gerçekleşen teknik toplantılar kararında hazırladığı doküman ve çalışmaların genel müdürlüğe ulaştığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Ancak ek dokümanlarda da hala asal eksikliklerin mevcut olduğu tespit edildi. Sondaja dayalı taban etüt raporu, jeolojik plan ve kesit kesin projeleri, zelzele etüt raporu, mimari kesin projeler, tünel ve istasyon kazı-destek sistemleri başta olmak üzere onayımıza temel şayet olmazsa olmaz projeler halihazırda sunulmadı. Ayrıntılı eksik listesinin ‘kesin proje’ çalışmasının ilgili mevzuat gereği sunulması ve Sefaköy-Beylikdüzü bölümüne ilişkin fizibilite etüdünün iletilmesi ile teknik incelememiz sonuncu hale getirilerek, Bakanlığımızın görüşü verilebilecektir. Bütün işlerinde olduğu üzere maalesef kelamlarını yerine getirmeyenler, kamuoyunu yanlış yönlendirmekte, işten epeyce algı peşinde koşmaktadır.”
 
Üst