Schalke “boksör” Klaus Täuber’in yasını tutuyor – eski forvet öldü

Temel

Global Mod
Global Mod

Klaus Täuber, FC Schalke 04’te toplam on bir yıl geçirdi. Uzun süredir forvet olan Klaus Täuber, artık bir kulüp efsanesi olarak öldü.

FC Schalke 04, Klaus Täuber’in yasını tutuyor. Eski birinci takım oyuncusu ve ikinci takım koçu, Cumartesi günü sadece 65 yaşında öldü. Täuber, 1983’ten 1987’ye kadar kraliyet mavisi fırtınası yaptı ve toplam 138 maçta 64 gol attı.

Eski santrfor, doğum günü Muhammed Ali ile aynı gün (17 Ocak) olduğu için ‘Boksör’ lakaplıydı. Kulüpten yapılan açıklamada, “FC Schalke 04, Klaus Täuber’i her zaman onurlu bir anı olarak yaşatacaktır.”

“Bunu Schalke ile tercih ederdim”

Täuber, Schalke’nin yanı sıra 1. FC Nürnberg, Stuttgarter Kickers ve Bayer Leverkusen için de oynadı. İkincisi ile 1988’de Avrupa Ligi’nin öncüsü olan Uefa Kupası’nı bile kazandı. Aklında Leverkusen’e taşınmak bile yoktu: “100.000 mark daha fazla vermeseydim kulüpten asla ayrılmazdım. 1988’de Bayer ile kupayı kaldırdım ama Schalke’yi tercih ederdim.”

Leverkusen’in penaltılarla kazandığı Espanyol Barcelona finalinde Täuber sahadaydı.

Kısa bir süre sonra oyuncu olarak kariyerine son verdi ve teknik direktör oldu. Tauber’in ilk büyük kulübü SSV Jahn Regensburg’du, ancak bir yıl sonra “Turnvater” da sona erdi. 1995 yılında Schalke’nin ikinci takımına katıldı ve 2002 yılına kadar koçluk yaptı. Täuber, kraliyet mavisinden ayrılmadan önce 100’den fazla maç kenarda kaldı. Schwarz-Weiß Essen, VfB Hüls ve Westfalia Herne diğer istasyonlardı.