Satılık fazlaca kiralık yok

celikci

New member
Kentsel dönüşümün başladığı semtlerde binlerce ailenin mesken arayışına girmesi ve üniversite kayıtlarının başlaması kiralık fiyatlarını adeta uçurdu. Hem konutu yıkılan vatandaşın, hem üniversite öğrencilerinin bir anda patlayan konut talebinin, salgın sürecinde kesintiye uğrayan yeni konut arzıyla karşılanamaması kiralık mesken bulmayı güçleştirdi. İstanbul’da kiralık meblağları yüzde 30 ile yüzde 100 içinde artış gösterirken, bahçeli ve sıfır konutlarda satılık meblağları da 2-3 katına çıktı. Yalnızca konut değil yurt meblağları da cep yakıyor. Özel yurtlarda fiyatlar en düşük 2 bin-2 bin 500 lira civarında seyrediyor.

10 BİN BİNA YIKILIYOR

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, üniversiteye kayıt ve kentsel dönüşümle konut talebinin bir anda patlamasının kiralık meblağlarını artırdığını söylemiş oldu. Aşa, şunları söylemiş oldu: “Anadolu ve Avrupa yakasında 10 bine yakın bina yıkım evresinde. Her binada 10 daire olsa, bir andan 100 bin ailenin konut arayışına girmesi demek. Ayrıyeten öğrencilerin kaydı, bir daha pandemi niçiniyle memleketine gidenlerin dönmesi, bir anda talebi sıkıştırdı.”

KADIKÖY’DE 4 BİNE ÇIKTI

İstanbul’da yüzde 30’dan başlayan kiralıkların bölgesine göre yüzde 100’e kadar çıktığına işaret eden Aşa, “Suadiye, Bostancı, Kadıköy üzere yerlerde fiyatlarda yüzde 100 artış kelam konusu” dedi. Avcılar’da bin 200-bin 500 lira olan kiraların 3 bin liraya kadar yükseldiğine işaret eden Aşa, “Kadıköy, Şişli, Mecidiyeköy üzere semtlerde 2 bin-2 bin 500 lira olan kiralar, 3 bin 500 -4 bin lira civarında” dedi.

Nizameddin Aşa


MERKEZLER DAHA DEĞERLİ

İstanbul Beşiktaş, Bakırköy ve Fatih semt merkezlerinde de kiraların emsal değişiklik gösterdiğini söyleyen Aşa, “Yedikule, Kocamustafapaşa üzere yerlerde kiralıklar daha uygun. Ortalama 2 bin – 2 bin 500 lira düzeyinde. Lakin Fındıkzade, Vatan Caddesi üzere merkezlerde 70-80 metrekare 2 oda 1 salon kiraları 3 bin – 3 bin 500 lira civarında. Etiler, Levent’te 7-8 bin liradan aşağı kiralık bulamazsınız” dedi. Sıfırda da fiyatların arttığına işaret eden Aşa, “Çünkü yeni konutlar yapılmıyor. İkinci elde fiyatlar daha uygun. Beşiktaş’ta iki oda, bir salon satılık 700 bin- 800 bin liraya bulabiliyorsunuz. Fakat sıfır olduğunda iki katına çıkıyor. İkinci el satılıkta artış yok” dedi.
 
Üst