Rosatom: Akkuyu’daki 12 cent kimse için yüksek fiyat değil

Beykozlu

New member
Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdür Birinci Yardımcısı, Kalkınma ve Memleketler arası İş Geliştirme Yöneticisi Kirill Komarov, Akkuyu NGS için birinci mutabakat imzalandığında 12 cent olarak belirlenen fiyata hayli tenkit geldiğini lakin günümüzde elektriğin 20 cent’e kadar yükseldiğini kaydetti. Komarov bu fiyatın herkes için uygun bir fiyat olduğunu, Türkiye açısından da öngörülebilirlik istikametinden avantaj teşkil ettiğini söylemiş oldu. Komarov, Akkuyu projesinin finansmanı için bu yıl 800 milyon dolarlık ‘yeşil finansman kredisi’ kullandıklarını bildirdi.

NB İktisat’tan Hüseyin Gökçe’nin haberine göre Kirill Komarov, ATOMEXPO için Rusya’ya bulunan gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akkuyu NGS’nin bugün dünyanın en büyük nükleer güç santrali şantiyesi olduğunun altını çizen Kirill Komarov, toplam kapasitesi 5 GW olan 4 reaktörün birebir anda inşa edildiği dünyadaki tek inşaat alanı olduğunu bildirdi.

İnşaat alanındaki çalışmaların tüm süratiyle sürdüğünü kaydeden Komarov, kısa mühlet evvel bir küme milletvekilinin de alanda inceleme yaptığını belirtti. İnşaat alanında büyük çoğunluğu Türk vatandaşı 20 binden çok kişinin çalıştığını vurgulayan Komarov, inşaatta gelinen noktanın projenin en faal kademesi olduğunu söylemiş oldu. Bu kapsamda 2023 yılında birinci ünitenin ana inşaat işinin tamamlanarak nükleer yakıtın getirilmesi gerektiğinin altını çizen Komarov, “Türkiye’nin nükleer bir güç, nükleer teknolojiye sahip bir devlet bulunmasına epeyce yaklaştık” sözlerini kullandı.

Yaşanan güç krizinin elektrik fiyatının güç kaynaklarına bağımlılık derecesini bir defa daha gösterdiğine vurgu yapan Kirill Komarov, gaz yahut kömürle çalışan bir santralde yakıtın hissesinin maliyetin yüzde 80’ine kadar ulaştığına dikkat çekti. Bu yüzden gaz maliyetindeki değişimin elektrik gücü meblağlarına direkt yansıdığını lisana getiren Komarov, giderek artan faturaların güçte arz güvenliği ve öngörülebilir fiyatın değerini de ortaya koyduğunu söylemiş oldu.

Akkuyu’daki 12 cent kimse için yüksek fiyat değil

Nükleer gücün öngörülebilir ve istikrarlı fiyat sağlayan güç kaynağı olduğunun altını çizen Kirill Komarov, Akkuyu için 2010 yılında imzalanan hükümetlerarası mutabakat ile belirlenen 12 cent’lik fiyata yönelik gelen tenkitleri hatırlattı. O periyot, verilen 12 cent’lik fiyatın devasa yükseklikte bulunduğuna vurgu yapan Komarov, fiyatın 18-20 cente kadar çıktığı günümüzde artık 12 cent’in kimse için yüksek bir fiyat olmadığını söylemiş oldu. Bu 12 cent’in istikrarlı ve öngörülebilir bir fiyat olduğunu kaydeden Komarov, “Dünyadaki uranyum ve başka güç kaynaklarının maliyeti ne olursa olsun, nükleer güç santralinden elde edilen elektriğin Türkiye’ye maliyeti 12 cent olacak. Bu Türkiye için büyük avantaj” dedi. Komarov, öngörülebilir elektrik maliyet ile endüstrinin gelişmeninin planlanabileceğini tabir etti.

“COP 27’de nükleer gücün kıymeti vurgulandı”

Şarm El Şeyh’te düzenlenen BM COP-27 İklim Zirvesi’ne de değinen Kirill Komarov, iklim değişikliği konusunda yapılması gerekenlerin tartışıldığı dorukta nükleer gücün, gelecekteki güç istikrarının oluşturulmasında önemli bir role sahip olması gerektiğinin vurgulandığını söylemiş oldu. Komarov, bu kapsamda düşük karbonlu ve pak güce dayalı bir istikrarın kurulmasında da nükleerin önemli role sahip olması gerektiğinin tartışıldığını hatırlattı.

“Akkuyu için ‘yeşil finansman’ kredisi kullanıldı”

Akkuyu’nun finansmanı için Rosatom’un kendi kaynaklarının yanı sıra Rus bankalarından da kredi kullanıldığını söyleyen Komarov, birinci defa geçen yıl yeşil finansman prensiplerine uygun olarak kredi çektiklerini anlattı.

Sağlanan paranın yeşil finansman kategorisine girmesi için uyulması gereken taahhütler bulunduğundan bahseden Komarov, yaptırımların finansman üzerinde rastgele bir etkisinin bulunmadığını söz etti.
 
Üst