Özel okul fiyatlarıyla ilgili merak edilen 5 soru

Hasan

New member
Özel okullar, gelecek yılki fiyatlarını orta sınıflardaki öğrenciler için en çok yüzde 36 oranında artırabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yılın birinci AK Parti TBMM Küme Toplantısı’nda, milleti fahiş fiyat artışlarına karşı korumak için her alanda önemli önlemler almaya başladıklarına işaret ederek, bu çerçevede özel okul fiyatlarındaki artış tavanını enflasyonla, yani yüzde 36 düzeyiyle sınırladıklarını açıklamasının akabinde gözler, bu bahisteki gelecek yıl yapılacak uygulamalara çevrildi.


AA muhabiri, özel okullarda gelecek yıl yapılabilecek fiyat artışlarına ait mevzuattaki bilgileri 5 soruda derledi.

1- GELECEK YIL, ÖZEL OKULA BAŞLAMIŞ BİR ÖĞRENCİNİN FİYAT ARTIŞI en çok YÜZDE KAÇ OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına nazaran, özel okulların orta sınıflarında okuyan öğrencilerin gelecek eğitim öğretim yılındaki fiyat artışı yüzde 36’yı geçemeyecek. İsteyen özel okul, devam eden öğrencilerine bu oranın altında da fiyat artışı uygulayabilecek.

2- ÖZEL OKULLARA YENİ BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLERİN FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?


Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 53. unsuru özel okulların fiyatlarını düzenleyen kararlardan oluşuyor. Buna bakılırsa, kurumlar, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 12’nci ve 13’üncü unsurunda yer alan kararlara uygun olarak öğrenci ve kursiyer fiyatlarını, veli yahut kursiyerlerle yapacakları Bakanlıkça belirlenerek Genel Müdürlük internet sayfasında yayımlanan özel kontratlarında, verecekleri eğitim ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine imkan verecek yatırım ve hizmetler ile öteki işletme masraflarına nazaran tespit ediyor.


3- ÖZEL OKUL FİYATLARI NE VAKİT İLAN EDİLİYOR?

Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na bakılırsa, tahsil fiyatı ve başka fiyatlar, kurumlarca her sene belirlenerek ocak ayından itibaren en geç mayıs ayında ilan ediliyor.

4- ÖZEL OKULLAR YEMEK VE KIYAFET ÜZERE FİYATLARI NE VAKİT İLAN EDİYOR?

Mevzuata göre özel okullar, öğrenci yahut kursiyerlerden yemek, kahvaltı, servis, pansiyon, yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve gibisi hizmetler karşılığında alacakları fiyatları mayıs ayının sonuna kadar ayrıyeten tespit ediyor. Bu hizmetlerden talep eden veliler faydalanıyor.


5- ÖZEL OKULLAR ORTA SINIFLAR İÇİN AÇIKLANAN YÜZDE 36’LIK ARTIRIM ORANININ ÜZERİNDE BİR FİYAT UYGULAYABİLİR Mİ?

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bu bahse da açıklık getiriliyor. Bu hususta özel okullar, fiyat ilanlarını, Ulusal Eğitim Bakanlığının Bilişim Sistemleri (MEBBİS) programına işleyerek alınan çıktının bir meselain mühleti ortasında direkt bağlı bulundukları ulusal eğitim müdürlüğüne veriyor ve belirtilen müddet sonuna kadar kurumda velilerin bakılırsabilecekleri bir yere asıyor. ötürüsıyla, özel okullar yüzde 36 ötüründa belirlenen fiyat artışının üzerinde bir artış yapamayacak. Mayıs ayından daha sonra açılan kurumlar ise bu süreci kurum açma müsaadesi aldıkları tarihten itibaren bir ay ortasında yapıyor.

Kurumlar ilan ettikleri fiyatların altında bir fiyatla de kayıt yapabiliyor lakin ilan edilen fiyatın üzerinde fiyat talep edemiyorlar. Müddeti ortasında fiyat ilanı yapmayan kurumlar bundan evvelki yılın fiyatını alıyor.
 
Üst