NASA ve Space X, Bir Asteroidin Yörüngesini Değiştirmek İçin Hazır!

KaradeniZ

New member
NASA ve Space X, Bir Asteroidin Yörüngesini Değiştirmek İçin Hazır! 2017’den beri NASA, bir uyduyu bir asteroide çarptırarak, asteroidin rotasını değiştirip değiştiremeyeceğini görmek için test sürecindeydi ve 2019’da bu eforda SpaceX‘in de yardımını aldı. Şirket, artık statik fırlatma testini tamamladığını ve Double Asteroid Redirection Test’in (DART) fırlatma tarihi olarak 23 Kasım’ı hedeflediğini paylaştı. Yani yarını…

SpaceX tarafınca gönderilen bir tweet’te, o gün saat 22:21 PT’de NASA, “Gelecekte Dünya’yı tehdit eden bir asteroidin keşfedilmesi durumunda, rotasını değiştirmenin tesirli bir yolu olup olmadığını görmek için kasıtlı olarak DART uzay aracını bir asteroide çarpacak” dedi.

Statik fırlatma testi, bir fırlatma aracını devreye almaya hazır hale getirmenin birkaç adımından biri ve motor çalıştırma performansını denetim ederek basınç ve sıcaklık üzere bedelleri ölçüyor. Bu basamağın tamamlanması ile birlikte SpaceX ve NASA en kıymetli testi yapmaya hazır görünüyor.

DART, Didymos (Yunanca “ikiz” manasına gelen kelime) isimli iki gövdeli ikili bir asteroidi hedefliyor. Didymos B, 160 metre büyüklüğünde ve 780 metre büyüklüğündeki daha büyük Didymos A‘nın yörüngesinde dönüyor. İkili asteroit, 2022’de ve bir daha 2024’te Dünya’yı inançlı bir biçimde geçecekti – gezegenimizle temas kurma yolunda değillerdi.

Lakin NASA, önümüzdeki 100 yıl ortasında potansiyel olarak bizimle çarpışabilecek en az 23 obje belirlediğini söylüyor. Bir savunma stratejisi bulmak, meteorların ufukta görünmesi durumunda insanlığı muhafazanın en kıymetli modülü olabilir.
 
Üst