Muhammed Ali’nin Torunu Birinci Amatör Boks Kontratını İmzaladı

KaraYeL

New member
AJANSSPOR – DIŞ HABER

Muhammed Ali’nin 24 yaşındaki torunu Biaggio Ali Walsh yeni yaptığı açıklama ile futboldan boksa yöneldiğini deklare etti. Professional Fighters League ile birinci amatör mukavelesini imzalayan Walsh ailesinin dövüş sporlarındaki yolunu izlediğini söylemiş oldu.

Tek amacım şampiyon olmak

Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi’ne transfer olmadan evvel Berkley’deki California Üniversitesi’nde forma giyen Ali Walsh potensiyel olarak Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) profesyonel olma yolundaydı. Ama bunun yerine boksa yönelen Walsh, niye futboldan vazgeçerek boksa yöneldiğini ESPN’e şu sözlerle deklare etti: ‘’Yaşamam gereken, büyükbabamın başlatmış olduğu ben ve kardeşimin ise devam ettireceği bir mirasım var. Bu mirası burada, Profesyonel Dövüşçüler Ligi’nde sürdürmeyi tercih ettim. Tek maksadım bir gün PFL Dünya Şampiyonu olabilmek. Profesyonel Dövüşçüler Ligi’ne bana verdikleri dayanak ve inanç için teşekkür etmek istiyorum.’’

Kardeşi de tıpkı yolda

Muhammed Ali’nin müsaadeden giden tek torunu Ali Walsh değil. Walsh’ın 22 yaşındaki küçük kardeşi Nico Walsh da meslek amaçlarını boksa yöneltmiş durumda. 2021’de profesyonel boksörlüğe adım atan 22 yaşındaki boksör profesyonel mesleğine bağladığından beri 6 galibiyet aldı ve bu galibiyetlerin 5 tanesi nakavtla sonuçlandı.

Dedem bana daima ilham verdi

Dedesinin vefatından 6 yıl daha sonra ESPN için konuşan Ali Walsh, Muhammed Ali’nin ömrüne tesiri hakkında şu tabirleri kullandı: ‘’Büyükbabamın tüm hayatım üzerinde büyük bir tesiri oldu. Küçük bir çocukken onunla restoranlara, sinemaya giderdim, herkes yaptığı işi bırakıp alkışlamaya başlardı. Yaşım ilerledikçe onun kim olduğunu, ne yaptığını ve dünya üstündeki tesirini anlamaya başladım. Kişi olarak kim olduğu, kendine inancı, zihinsel dayanıklılığı, bana her vakit ilham verdi.’

Ne vakit profesyonel olacak?

24 yaşındaki amatör boksörün ne vakit profesyonelliğe adım atacağı da merak konusu oldu. Ali Walsh 2022 Kasım ayında Professional Fighters League’nin turnuva finallerinde yarışmak için hazır olacak. PFL turnuva finallerinin nerede olacağını ve Walsh’ın rakibini çabucak hemen açıklamadı. Eski UFC şampiyonu Randy Couture tarafınca yönetilen eğitim tertibi Xtreme Couture MMA’de eğitim alan Walsh’ın 2023’te profesyonel olması bekleniyor.