Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiriyor: Kira gelir beyanında son beş gün

celikci

New member
Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren ve 1 Mart’ta başlayan beyan periyodu için son 5 gün kaldı.

Mükellefler, 1 Ocak-31 Aralık 2021 periyodu konuttan 7 bin TL, iş yerinden ise 53 bin TL’nin üzerinde kira getirisi sağlaması halinde gelir vergisi ödeyecek. Konutta yalnızca tek mesken için istisna uygulanacak. Kira gelirini beyan etmeyen yahut eksik beyan edenler istisnadan faydalanamayacak.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten daha sonra beyanname verecek. İstisna oranı yalnızca bir konutta kullanılabildiği için birden çok konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek. Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan hududu geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek.

Vatandaşlar internette “www.gib.gov.tr” adresi üzerinden “Hazır Beyan Sistemi”ne giriş yapıp hazırlanan beyanları onaylayarak yahut üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak süratli ve kolay bir biçimde kira beyanlarını verebiliyor. Ayrıyeten ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu süreç yapılabiliyor. Hazır Beyan Sistemi’ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.


İki eşit taksitte ödenebiliyor

İnternet kullanamayan yahut vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri mükellefler, okuma yazma bilmeyenler ile engelli ve hastalar “444 0 189” numaralı Vergi Bağlantı Merkezi’nden yardım isteyebilecek. Bu kimselere randevu sistemine bakılırsa Maliye Bakanlığından bir memur yardımcı olacak. Kira gelirlerinden bireye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.

Yıllık beyanname verme konusunda mükellefler GİB’in davet merkezi “Vergi Bağlantı Merkezi”ni (VİMER-189) arayarak her türlü bilgiyi alabilecek.

“Zamanında beyanname vermeyenler istisnadan yararlanamayacak”

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Lideri Avukat Ali Yüksel bahse ait yaptığı açıklamada, mükelleflere beyanname müddetini geçirmemeleri davetinde bulunarak, “Zamanında beyanname vermeyenler, beyan edilmeyen kira geliri meblağı üzerinden gelir vergisi hesaplanmak suretiyle verginin bir katı meblağında vergi ziyaı cezası ile karşılaşacakları üzere istisnadan da faydalanamayacaklardır.” dedi.

Vaktinde beyan edilmeyen ve ödenmeyen vergi için aylık gecikme faizi ödeneceğini lisana getiren Yüksel, beyanname verilmemesi niçiniyle iki kat ve birinci derecede usulsüzlük cezası uygulanacağını anlattı.


Kira gelir mükellefi sayısının 13 milyon civarında olduğu iddia ediliyor

Ali Yüksel, Türkiye’de meskenini ve iş yerini kiraya veren mükellef sayısının milyonları bulduğunu kaydederek, “Bu sayının halihazırda 13 milyon civarında olduğunu varsayım ediyoruz.” diye konuştu.

Yüksel, “Konutta hissedar olanların da birebir biçimde kira geliri hissedar basına 7 bin TL’yi geçiyorsa beyanname vermeyi ihmal etmemeli.” sözlerini kullandı.
 
Üst