Milas Belediye Lideri KARAR’a konuştu: Rüzgar başlamadan müdahale etmediler

Temel

Global Mod
Global Mod
Karar Gündem’e Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat konuk oldu.

Canlı yayında Semra Alkan’ın sorularını cevaplayan Tokat, bölgedeki son durumu Karar TV’de paylaştı. Alevlerin Siteler bölgesine sardığını belirten Tokat, geç müdahale niçiniyle söndürülen yangını bir daha başladığı aktardı.

Rüzgar ile birlikte bölgenin cehenneme döndüğünü belirten Tokat, şunları kaydetti:

“ALEVLER HER YERİ ELE GEÇİRMİŞ DURUMDA”

“Şu an resmen cehennemi yaşıyoruz, rüzgar epey şiddetli. Ayakta durmak mümkün değil. Yangın yeniden kuvvetlendi, her tarafı duman ve ateş kaplamış durumda. Çok korktuğumuz, Siteler bölgesine de yangın ulaştı. Siteler’deki binaları dumandan artık binaları bakılırsamiyoruz.

Bunun bu biçimde olacağı muhakkaktı; sabahtan beri yalvarıp haykırıyorum. Sabah bu yangını söndürmüştük fakat saat 11.00’e kadar müdahale etmediler. Yalnızca izlemekle yetindiler. Rüzgarın çıkmasını beklediler, bu biçimdece sönmüş yangın yine canlandı. Ve şu alevler her yeri ele geçirmiş durumda, nitekim vahim bir tablo var burada.”

“HER GÜN TIPKI ŞEYİ YAŞIYORUZ”

Yangınla çabanın yetersiz olduğunu belirten Tokat, şöyleki devam etti:

“Helikopterler saatlerdir yok, yangın denetim edilemez hala geliyor. Helikopter artık geldi fakat alevler fazlacatan binalara ulaştı. Çok üzgünüm, bu yangın sabah bitmişti. Her gün tıpkı şeyi yaşıyoruz, akşamdan sabaha kadar bitme noktasına gelmiş olan yangın bir türlü anlayamadığımız sebeplerden dolayı söndürülemiyor. Bu yangınla çabadan bir şey anlamadım.”

“ALEVLER ÇÖKERTME’Yİ BİTİRDİ”

Siteler bölgesinin önemli tehlikeye altında olduğunu vurgulayan Tokat, şunları kaydetti:

“İnsanları tahliye ettik lakin binalar yanıyor. Bu yangın 30 kilometreden buraya geldi. Siteler’e gelen kadar 30 kilometrelik yol katetti. Köyleri ve mahalleri yaka yaka geldi, Çökerme’yi bitirdi. Bozalan’ı bitirdi neredeyse. Şu an Siteler bölgesinde daha nereye kadar gidecek bu bilemiyoruz.”

“KİMSENİN TIKLANDIĞI YOK”

Alevlerin termik santrale yanlışsız gittiğini belirten Tokat, şunları söylemiş oldu:

“Bakın, şu an Siteler alev alev yanıyor. Rüzgara baktığımızda bu gidiş termik santrale gerçek. 6 kilometrelik bir ara daha var. Milas’ın merkezinde bir durum yok. Burası Gökova Körfezi’nin olduğu bölge. Milas’ın merkezine 45-50 kilometre aradayız. Havadan uçak yardımına muhtaçlığımız var. Gereksinimlerin ve mağduriyetlerin giderilmesi noktasında bir kasvetimiz yok. Bizim sorunumuz; şu yangını söndürememek. Günlerdir, taa 30 kilometreden bu yangını durduramadık. Uçak diye bağırıyoruz, hava müdahalesi diye bağırıyoruz. Kimsenin tınladığı yok.”

“YANGININ GAYESİ ARTIK SİTELER”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bölgede olduğunu aktaran Tokat, şunları söylemiş oldu: “Toplama alanında Soylu ile görüştüm, her şeyin denetim altında olduğunu söylemiş oldu. Korkulacak hiç bir şeyin olmadığını söylemiş olduler ancak artık her taraf tehlike.

Çökerme’deki pansiyonları büsbütün boşaltıldığını aktaran Tokat, “Tedbir olarak burası (Gökova Körfezi’nin olduğu bölge) ve Türkevler Mahallesi’nde boşatılmıştı. Artık Siteler yangının hedefinde” diye konuştu.

Uçağın gelmemesinin önemli bir sorun olduğunu hatırlatan Tokat, ama yangınla çaba prosedüründe de bir sorun olduğunu aktardı.