MEB 81 ile yazı gönderdi: Ortaokul için ahenk eğitiminin tarihi aşikâr oldu

Hasan

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınca 81 ile gönderilen yazıda, öğretmenlerin mesleksel çalışmalarının 31 Ağustos Salı günü başlayacağı ve eğitim öğretim yılı hazırlıkları ile ahenk eğitimine yönelik planlamalar sebebiyle okula ahenk eğitimlerinin 1-3 Eylül’de yapılacağı hatırlatıldı.

MEB yazıda, öğrencilerin okula uyumlarının aktif bir biçimde sağlanması için ahenk eğitimi uygulamalarının belirlenen temeller çerçevesinde yürütülmesinin kıymet arz ettiğini vurguladı.

Buna göre, genelge doğrultusunda eğitim ve öğretim yılının başladığı 6 Eylül prestijiyle ortaokul ve imam hatip ortaokulu 5’inci sınıf öğrencilerinin eğitim ortamına uyumlarının sağlanması için gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

Ahenk aktiflikleri kapsamında oyun temelli etkinliklere, öğrencilerin okula aidiyet hissini artıran faaliyetlere yer verilecek.

Öğrencilerin öğretmenler nezaretinde oyun, drama, toplumsal ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve okul kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Öğrencilere ve velilere salgın önlemleri kapsamında maske kullanması, hijyen, fiziki ara, şahsi paklık, sağlıklı beslenme, uyku sistemi, öz bakım ve gibisi konularda bilgilendirmeler yapılacak.

Okul rehber öğretmen/psikolojik danışmanları ahenk çalışma süreç ve aktifliklerine etkin olarak katılacak.

Taşımalı eğitim öğrencileri de lokal imkanlar ölçüsünde ahenk eğitiminden yararlandırılacak.