Mahkeme Rubiale’nin Hermoso ile iletişimini yasakladı

Temel

Global Mod
Global Modİstifa eden İspanyol futbol yetkilisi Cuma günü Madrid’de mahkemeye çıktı. Sınav hakimi net bir karar verdi.


“Öpüşme skandalı” nedeniyle kısa süre önce istifa eden İspanyol futbol federasyonu eski başkanı Luis Rubiales’e bir sonraki acı darbe: Tartışmalı yetkilinin milli oyuncu Jennifer Hermoso’ya 200 metreden fazla yaklaşmasına izin verilmiyor. Bu ilk olarak Cuma öğleden sonra erken saatlerde “BBC” tarafından bildirildi.


Bu karar, Cuma günü Madrid Eyalet Mahkemesinde yargıç Francisco De Jorge’nin sorgulanmasıyla belirlendi. Savcılık, Rubiales’ten 500 metre ceza ve iki haftada bir mahkemeye rapor verme zorunluluğu talep etmişti. Mahkemeye göre hakim, bunun yanı sıra Hermoso’nun avukatının ihtiyati tedbir olarak Rubiales’in mal varlığına el konulması talebini de reddetti.


De Jorge, Ağustos ayında Sidney’de düzenlenen ödül töreninde dünya şampiyonu Hermoso’yu sormadan ağzından öptüğü için cinsel saldırı ve baskı şüphesiyle Rubiales hakkında soruşturma yürütüyor. Duruşmada yargıcın, Rubiales’in öpücük yüzünden sanık cezasına çarptırılıp atılmayacağına karar vermesi gerekiyor.


“Rubiales’in rızası olmadan hareket ettiğini gösterebilir”


Cuma günkü duruşmada Rubiales, Hermoso’nun 20 Ağustos’ta Sidney’de düzenlenen ödül töreninde öpücüğü kabul ettiğini bir kez daha ileri sürdü. 46 yaşındaki şahsın toplam 45 dakika sorgusunun ardından avukatı Olga Tubau eşliğinde adliye binasından ayrıldığı belirtildi.


Hermoso’nun avukatı Carla Vall adliye önünde şunları söyledi: “Görüntüler (herkesin görebileceği, editörün notu), toplumsal ilerleme ve yasadaki değişiklikler sayesinde Bay Rubiales’in herhangi bir rızası olmadan hareket ettiğini gösterebiliyoruz.”


Rubiales, Dünya Kupası finalinden sonra Hermoso’yu ağzından öptü. 33 yaşındaki genç daha sonra kendisini “rıza vermediğim dürtüsel, cinsiyetçi ve uygunsuz bir eylemin kurbanı olarak” hissettiğini söyledi. Hermoso şikayette bulunarak savcılığın Eyalet Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunabilmesini sağladı.


Skandalın ardından dünya derneği FIFA’nın kendisini 90 gün uzaklaştırmasına ve hakkında disiplin soruşturması başlatmasına rağmen Rubiales uzun süre istifa etmeyi reddetti. Sonuçları ancak hafta başında çıkardı ve hem RFEF Başkanlığı görevinden hem de Avrupa Futbol Birliği UEFA’daki başkan yardımcılığından vazgeçti.
 
Üst