Leverkusen Roma'da kazandı ve finale yaklaştı

Temel

Global Mod
Global Mod

Bayer Leverkusen Avrupa Ligi finalinin kapısını açtı. Şampiyonlar, iki DFB yıldızı sayesinde AS Roma'daki güçlü performansın ardından kazandı.

Bayer Leverkusen Avrupa Ligi finaline büyük bir adım daha yaklaştı. Alman şampiyonu, yarı final ilk maçını AS Roma'da haklı olarak 2-0 kazandı.

Golleri iki Alman milli oyuncu sağladı. Yakın mesafeden şut çeken Florian Wirtz (28.) liderliği elde etti. Roma defans oyuncusu Rick Karsdorp feci bir geri pas yaptı ve Bayer'in birinci sınıf teknisyeni Wirtz, takım arkadaşı Alejandro Grimaldo'nun yenilmesinin ardından zor anlar yaşadı.

Andrich maça rüya gibi bir golle karar veriyor

Robert Andrich bu kararı rüya gibi bir golle verdi. Defansif orta saha oyuncusu harika bir vuruşla köşe vuruşunu yaptı ve deplasmanda hak ettiği galibiyeti garantiledi (73').

İlk yarıda teknik direktör Xabi Alonso'nun takımı, Roma'nın gol kralı Romelu Lukaku'nun kafa vuruşuyla üst direğe çarpması nedeniyle şanslıydı (21'). Ancak Werkself, aksiyonu uzun süre kontrol etti ve Roma kalesinin önünde defalarca tehlikeli göründü.

Giallorossi taraftarları arasında artan bir huzursuzluk vardı ama onlarla birlikte seyahat eden 2.400 Bayer taraftarı da çaresiz kaldı. Wirtz (31./38.) ve Frimpong (34./45.+1) ilk yarıda oyunun sonucunu belirleyebilirdi, ancak kaptan Lorenzo Pellegrini'nin şutu Roma'ya başka bir tehdit oluşturdu (43.).

Ev sahibi ekip soyunma odasından çok daha cesur çıktı. Karsdorp neredeyse hatasını telafi ediyordu (49') ve Bryan Cristante de eşitliği sağlamak için büyük bir şans yakaladı (56'). Sonuç olarak Bayer oyunun kontrolünü yeniden ele geçirdi ve Andrich, 20 metreden köşeye attığı şutla gecenin en önemli anını yaşattı.

Maçın ardından RTL'de rüya gibi golcü: “Uzak köşeye şut atmak istedim, bunu oldukça iyi başardım.”

Ve ayrıca: “Hararetli bir maç olması bekleniyordu. Ama sanırım bunu çok iyi kabul ettik ve soğukkanlı kaldık. Şimdi bunu evde onaylamamız gerekiyor.”

Leverkusen 47 maçtır yenilmiyor

Andrich'in koçu Xabi Alonso bunu şöyle değerlendirdi: “Sonuç iyi ama henüz bitmedi. Konuştuklarımızı yaptık. Futbolda pek çok harika geri dönüş gördüm, bu yüzden hazır olmalıyız.”

Bu galibiyetle Bayer, bu sezonki 47. maçında da yenilmedi ve 22 Mayıs'ta Dublin'de oynanacak Avrupa Ligi finali için en iyi şansa sahip oldu.

Leverkusen, bir hafta içinde rövanş maçında tek golle mağlup olmayı bile göze alabilirdi.