KYK yurt odaları kaç kişilik? KYK yurtlarında kaç kişi kalıyor?

Hasan

New member
2021-2022 eğitim dönemi nın açıklanmasının akabinde öğrenciler kayıt süreçlerine başladı. Her yıl üniversitede eğitim nazarann öğrenci sayısının artmasıyla yurt gereksinimi da artıyor. 1 milyon civarı aday üniversiteli olma heyecanı yaşarken, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) toplam 350 bin kişi kapasiteli yurt hizmeti veriyor.

KYK YURT ODALARINDA KAÇ KİŞİ KALIYOR?

Yurt binaların kapasitesine göre KYK yurt odalarında kalan kişi sayısı değişiklik gösteriyor. Şu an KYK yurt odaları 2, 3, 4, 5, 6, 8, 12 kişilik olarak hizmet veriyor.

Öğrenciler, KYK yurt başvurusu yaparken kaç kişilik odalarda kalacağını seçemiyor. Örgün ve ikinci öğretim öğrencileri ile birlikte yabancı öğrencilerle birebir odalarda kalınıyor.

YURTLARDA VERİLEN GEREÇLER NELER?

* Giysi dolabı
* Komidin
* Nevresim ekibi
* Yastık
* Battaniye
* Yorgan

KYK YURTLARINDA İNTERNET, TELEVİZYON VAR MI?

KYK yurt odalarında televizyon bulunmuyor. Televizyon çoklukla yurt kantinlerinde bulunur.

KYK yurtlarında internet mevcut. İnternete giriş için kimlik numaranız ve belirlediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz.

KYK YURTLARDA YEMEK VAR MI?

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, istikrarlı ve ucuz beslenebilmeleri için lokanta-kantin hizmet yerleri bulunuyor.

Yemeklerin fiyatı, piyasa fiyatları ortalamasının en az yüzde 35 oranında indirimli olup mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile gereçlerin kalitesi ve hijyen kaidelerine uygunluğu yurt yöneticileri ve diyetisyenler tarafınca denetim ediliyor.

Yurtlarda barınan öğrencilere yapılan günlük beslenme yardımı; 2020-2021 öğretim devri için 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren sabah kahvaltısı yardımı 5 TL, akşam yemeği yardımı ise 11 TL olmak üzere toplam 16 TL olarak uygulandı.

Öte yandan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında fiyat ve teminat bedeli alınmadan barındırılan öğrencilere günlük 26 TL beslenme yardımı yapılıyor.

KYK YURT FİYATLARI NE KADAR 2021?

KYK yurt fiyatları 2021 yılında 230-500 TL içinde değişiyor. Ortadaki yaklaşık 140 TL’lik fark, odalarda kalan öğrenci sayısı ve yurdun imkanlarına göre değişiyor.

ÖĞRENCİLERİN HANGİ SEBEPLE YURTLA İLİŞİĞİ KESİLİR?

1)
Yurda girmek için aranan kurallardan rastgele birini daha sonradan kaybetmiş olanların,

2) Yurt kurallarına uymayıp, yurttan çıkarma cezası alanların,

3) Yurt fiyatını vaktinde ödemeyenlerin,

4) Devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, bir daha tahsile başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilir ve yurtta barınmaları için bir daha müracaat etmeleri gerekir.

KYK YURT MÜSAADELERİ KAÇ GÜN?

Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınan öğrencilere, yükseköğretim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller, hafta sonu (cumartesi-pazar), öbür resmi tatiller ve özel müsaadeler hariç, bir öğretim yılında toplam 75 güne kadar müsaade verilebiliyor.

Belgelendirilmek kaydıyla; nöbet, kurs, staj, uygulamalı eğitim vb. faaliyetlere katılan öğrenciler, kelam konusu eğitim faaliyetleri müddetince; derslere daima devam etmek mecburiliği bulunmayan öğrenciler ise, devam zaruriliği bulunmayan mühletler için ‘özel izin’li sayılır ve bu müddetler öğrencinin müsaade mühletinin hesabında dikkate alınmaz.