“Kuşların Müziği Minyatür Sergisi” Gaziantep Sanat Merkezi’nde

Sevvimli

New member
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı Bayan Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) iş birliğinde şair ve mutasavvıf Feridüddin Attâr’ın ünlü yapıtı “Mantıku’t-Tayr”dan esinlenerek oluşturulan “Kuşların Müziği Minyatür Sergisi” Gaziantep Sanat Merkezi’nde açıldı.

Feridüddin Attâr’ın yapıtındaki olay örgüsünü ele alarak yapılan çalışmalar sonunda oluşan stant minyatürlerle görsel bir şölen eşliğinde ziyaretçilerine kuşların simurga seyahatini tanıma fırsatı veriyor. Sanatkarlar minyatürlerinde genel olarak 30 kuşun birliğe varma kıssasını ve vuslata ermek için yaptığı seyahat işlendi.

Kuşlar üzerinden insanları anlatan, zaaflara değinen ve yüklü olarak felsefi bir anlatımda bulunan kitabın akışından oluşan eserler, görsel tesiri kadar düşünmeye de teşvik ediyor.

Eserler birinci vakit içinderda 5 yıl evvel Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde sergilendikten daha sonra Ankara, Amasya, Beyrut, Köln, Brüksel’de de beğeniye çıktı. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları kararında eşsiz standın yeni durağı ise Gazi kent oldu.

30 Nisan’a kadar stant ziyarete açık olacak

Minyatür sanatkarı Özcan Özcan’ın öncülüğünde 15 sanatçı tarafınca hazırlanan ve 50 özgün minyatürden oluşan stant 30 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin stant açılışında “Bu stant ve sunum ramazana, kültür ve medeniyetimize epey yakıştı. Standın güzel olmasını diliyor, emeği geçen hocalarımıza ve çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

TDK KAGEM İstanbul Şube Müdürü ve minyatür sanatkarı Ayşenur Kapusuz, stant öncesi yaptığı sunumda sanatçı ve yapıtı hakkında bilgi verdi, standa ilham olan öyküyü şiirsel bir lisanla iştirakçilere anlattı.

Açılışa ayrıyeten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolosu Fahri Yönlüer, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Lideri Ömer Küsbeoğlu ile hayli sayıda sanatsever katıldı.


Hibya Haber Ajansı
 
Üst