KPSS önlisans ve lise imtihanı ne vakit, hangi gün? Müracaat tarihleri muhakkak oldu mu?

Hasan

New member
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca düzenlenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı (KPSS) 2021 yılı için belirli oldu. Üniversitelerin lisans kısımlarından mezun olan vatandaşların iştirak sağladığı Pazar günü yapılırken, önlisans ve lise mezunu vatandaşların gireceği KPSS imtihanı tarihleri merak konusu oldu.

ÖNLİSANS VE ORTAÖĞRETİM (LİSE) KPSS BU YIL YAPILACAK MI?

Devlet dairelerinde takımlı olarak nazaranv alacak memurların belirlenmesi için Kamu İşçi Seçme İmtihanı (KPSS) düzenleniyor. Üniversitelerin lisans kısımlarından mezun olanlar için yapılan KPSS imtihanı her yıl gerçekleşirken, önlisans ve ortaöğretim (lise) mezunlarının iştirak sağladığı KPSS imtihanları, iki yılda bir düzenleniyor.

Önlisans ve ortaöğretim (lise) KPSS imtihanlarının en son 2020 yılında gerçekleşmesi ötürüsıyla 2021 yılında yapılmayacağını, bir daha sonraki imtihanın 2022 yılında düzenleneceğini belirtelim.

ise çabucak hemen aşikâr olmadı.

KPSS NEDİR?

Kamu İşçisi Seçme İmtihanı (KPSS), 18.3.2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Heyeti sonucu’na istinaden birinci vakit içinderda 2002 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Türkiye’de kimi devlet kurumlarına işçi alımı için yapılır. İmtihana lise, önlisans yahut lisans mezunları girebilmektedir. Lisans KPSS her yıl, önlisans ve ortaöğretim KPSS ise 2 yılda bir yapılmaktadır. İmtihana müracaat sayısı sonu yoktur.

A KÜMESİ TAKIMLAR NERELERDE VAZİFE ALIR?

Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük seviyesindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı iştiraklerindeki, özel yarış imtihanına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belli bir yetişme programı daha sonrası yeterlik imtihanına tabi tutulan mesleklere ait takım ve bakılırsavler ile vilayet özel yönetimleri ve belediyelerin teftiş şuralarına atanacak takımlar içindir.

B KÜMESİ TAKIMLAR NERELERDE VAZİFE ALIR?

Bu takımlar, KPSS daha sonrasında ÖSYM tarafınca merkezi sistemle ataması yapılan ve diğer rastgele bir imtihana girilmeksizin misyona başlanılan takımlardır.

190 sayılı Kanun Kararında Kararname’nin ek listesinde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, vilayet özel yönetimleri ve belediyeler, vilayet özel yönetimleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve öteki kamu kurum ve kuruluşlarında üstte (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler haricinde, birinci kez kamu hizmeti ve bakılırsavlerine atama yapılacak takım ve nazaranvlere atanacaklar içindir.