KPSS 2021/2 tercih kılavuzu yayınlandı mı? Müracaat nereden yapılır? İşte takım dağılımı

Hasan

New member
Devlet memuru adayları için KPSS 2021/2 tercih kılavuzu yayınlandı. ÖSYM tarafınca yayınlanan kılavuz ile memur adayları Kamu Çalışanı Seçme Sınavı’ndan aldıkları puan üzerinden devlet memurluğu takımı için tercih yapacak. KPSS tercihleri 22 Aralık ve 29 Aralık tarihleri aralığında yapılacak. Yayımlanan KPSS tercih kılavuzu ile 2021-KPSS Lisans, 2021-KPSS Ortaöğretim ve 2021-KPSS Ön Lisans imtihanlarından en az birine girmiş olan memur adayları tercih yapabilecek.

KPSS TERCİH SÜREÇLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar, imtihan neticelerina nazaran, ÖSYM’ye ilişkin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanılarak tercihlerini yapabilecekler.


Tercihler, 22 Aralık 2021- 29 Aralık 2021 tarihleri içinde yapılabilecek. Tercih süreçleri, 29 Aralık 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

Adayların tercih süreçleri için kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekiyor.

KPSS TERCİH FİYATI NE KADAR?

KPSS tercih fiyatı 25 TL’ dir. Adaylar yerleştirme fiyatlarını, tercihlerini yaptıktan daha sonra yatıracaklar. Yerleştirme fiyatını yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve yerleştirme sürecine dahil edilmeyecek. Yatırılan yerleştirme fiyatları, her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecek.


KPSS TERCİH SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Birtakım kamu ve kuruluşlarının takım ve konumlarına, “Kamu misyonlarına Birinci Kere Atanacaklar İçin Yapılacak İmtihanlar Hakkında Genel Yönetmelik” kararları uyarınca yerleştirme ÖSYM tarafınca yapılır.

Adaylar, tercihlerinin akabinde yerleştirme sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebilecekler. Yerleştirme ayrıntıları, yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfası aracılığıyla adaylara ve kamuoyuna belirtildiktan daha sonra ÖSYM tarafınca, ilgili kurumlara elektronik ortamda verilecek.


Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve ilgili kurumlara postayla rastgele bir doküman gönderilmeyecektir. Kamu kurum ve kuruluşları bu ayrıntıları, elektronik ortamda kendi şifreleri ile (ÖSYM’den edindikleri/edinecekleri kurum şifresiyle) edineceklerdir. Bir takım yahut konuma yerleşen adaylar atanmak üzere direkt yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar, nereye teslim edilmesi gerektiğini bu kurum yahut kuruluşlardan öğrenecekler.


TERCİHLER YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

* Adayların bu kılavuzda yer alan takım ve durumları tercih edebilmeleri için, 6 Eylül 2020, 25 Ekim 2020 ve 22 Kasım 2020 tarihlerinde yapılmış olan Kamu İşçi Seçme İmtihanlarından (2020-KPSS Lisans, 2020-KPSS Ön Lisans ve 2020-KPSS Ortaöğretim) birine girmiş ve bu imtihanların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

* Yerleştirme süreçlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.

* Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün prestijiyle, imtihana girilen tahsil seviyesindeki bir okuldan yahut programdan mezun olunması mecburilik.
Tercihlerin, internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün prestijiyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacak.

* Tercih yapmak istediğiniz takım ve konumları belirleyin ve 30’u geçmemek üzere istek sıranıza bakılırsa yazın.

* ÖSYM tarafınca yerleştirilen adaylar, öbür bir imtihan yahut mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan takım ve durumlara kamu kurum ve kuruluşlarınca direkt atanacaklar.

KPSS 2021/2 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN
 
Üst