Konuttaki fiyat artışları spekülatif

celikci

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut paketi muştusunu açıklamasının akabinde, konut fiyatlarındaki spekülatif artışları Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren’e sorduk. Konut kesimi ile ilgili açıklanan bu paketi epeyce olumlu karşıladıklarını belirten Eren, “Konut şatışlarına ivme kazandıracak bir karar. Paket belirtildiktan daha sonraki fiyat artışları büsbütün spekülasyon gayeli. Ben bu paketten dolayı müteahhitlerin fiyat artıracağını düşünmüyorum. İlla ki fırsatçılık yapmak isteyenler olacaktır fakat bunlar genele yayılmaz ve kesimde karşılık bulmaz” dedi.

200’Den çok ALT DAL İNŞAATA BAĞLI

İnşaat bölümü olarak Türkiye iktisadının direkt olarak yüzde 30’unu, 200’ün üzerinde de alt dalı etkilediklerini tabir eden Eren; inşaat maliyetlerinin son 1 yılda yüzde 102 arttığına dikkat çekti. Bu yükselişin sebebinin ham husus fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını belirten Eren, “İhracatı azaltarak iç pazarda fiyat artışı meselesini çözemeyiz. Tam bilakis frene basmadan dış ticaretimizi artırarak döviz kazanmalıyız” halinde konuştu.

Erdal Eren


HEDEF PAZAR IRAK VE CEZAYİR

Türk müteahhitlerinin dünya üzerinde 131 ülkede faaliyet gösterdiğini vurgulayan Eren, savaşın tüm dallara olduğu kadar inşaat dalına de olumsuz tesirleri olduğunu tabir etti. Eren; Rusya’nın, en büyük pazarlarından biri olduğunu ve Rusya’yla son 3 yılda toplam 26 milyar dolarlık iş mutabakatı imzalandığını belirtti. Savaşın bitmemesi halinde buna hazırlıklı olduklarını ve alternatif pazarlara yöneleceklerini kaydeden Eren, şunları kaydetti: “Sahra Altı ülkeleriyle son senelerda âlâ bir ticaretlerimiz var. Cezayir ve Irak üzere ülkeler de bizim için son derece cazip pazarlar, bu ülkelerde fevkalade bir potansiyel görüyoruz.”
 
Üst